Działania promocyjne prowadzone w 2021 r. przez Miasto Poznań obejmowały przede wszystkim przedsięwzięcia skierowane do mieszkanek i mieszkańców Poznania. Ich treść definiowały rocznice historyczne, kampanie wynikające z codziennych potrzeb i zadań samorządu.

Wykaz najciekawszych wydarzeń i działań współorganizowanych przez Miasto Poznań w 2021 r.:

Art Of Packaging – to konkurs mający na celu prezentowanie i nagradzanie estetycznych i funkcjonalnych, ciekawie zaprojektowanych i trafnie dobranych opakowań. W 2021 r. wprowadzono nową kategorię do edycji Debiutów – tj. opakowanie pszczele, które w ramach umowy mogłoby być przez następne 3 lata wykorzystywane przez Miasto w  projektach wizerunkowych i edukacyjnych działań na rzecz ochrony pszczół. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło we wrześniu.

Jedzielnia – cykl zlotów poznańskich szefów kuchni. W wybrane soboty kilka okolicznych restauracji i kawiarni mogło zaprezentować się na wybranym poznańskim targowisku lub w parku. W 2021 r. odbyło się 5 spotkań, stanowiących także wsparcie przez Miasto lokalnych przedsiębiorców, których działalność ucierpiała podczas pandemii COVID-19. Wszystkie spotkania w ramach Jedzielni zostały zorganizowane z pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego i cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców.

Jedzielnia

na zdjęciu stare miasto i stoiska z jedzieniem

Akcje „Zgotujmy razem trochę dobra… jeszcze raz” – odbyły się w marcu i grudniu 2021 r. Wsparciem objęto osoby znajdujące się w kryzysie bezdomności, jak również poznańskie lokale gastronomiczne, borykające się z kryzysem spowodowanym pandemią. W realizację zaangażowały się m.in.: Pogotowie Społeczne, MOPR, PLOT oraz agencja LuckyYou – pomysłodawca projektu. Przy okazji trzeciej edycji akcji udało się także pozyskać sponsora – poznańską firmę IT Integro. W ramach akcji 12 marca i 29 grudnia 2021 r. poznańskie lokale gastronomiczne przygotowały ciepłe posiłki, które trafiły do potrzebujących.

POZnań Ice Festival 2021 – Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej – kolejna edycja odbyła się w dniach 10-12 grudnia 2021r. i zgromadziła 22 rzeźbiarzy z całego świata. Jak co roku również najmłodsi fani lodowych zmagań zostali zaproszeni do udziału. Edycja 2021 odbyła się na terenie wokół Areny. Od 2021 r. festiwal jest częścią projektu – Ice Carving World Championship a POZnań Ice Festival współtworzy nową światową organizację zrzeszającą najlepsze miasta-organizatorów festiwali lodowych (WORLD ICE CARVING ASSOCIATION).

Rzeźba lodowa na POZnań Ice Festival

na zdjęciu rzeźba z lodu w kształcie centaura z łukiem

Poznań Wood Festival – edycja festiwalu rzeźbiarskiego odbyła się we wrześniu w Parku Wilsona. W imprezie udział wzięło 17 artystów z Europy. W szeroko pojętej tematyce „fauna i flora” tworzyli oni dzieła sztuki użytkowej małej architektury (ławeczki) oraz mniejsze dzieła podczas Speed Wood Carvingu. Rzeźby każdorazowo były licytowane, a uzyskane kwoty przekazano na rzecz podopiecznych innej fundacji/stowarzyszenia.

Poznań Wood Festival

na zdjęciu mężczyźni rzeźbiący piłami w drewnie

„Fyrtle” – projekt, który ma na celu wzmacnianie tożsamości lokalnej, relacji sąsiedzkich, poczucia przynależności do wspólnot tworzonych przez mieszkańców poszczególnych osiedli. Poprzez opracowanie koncepcji artystycznej oraz wykonanie materiałów obrazujących osiedla Poznania, wzmocniony został wizerunek miasta jako zbiorowości złożonej z 42 unikalnych społeczności lokalnych. W ramach projektu powstała także książka: „Fyrtle – z życia poznańskich osiedli” – ponad 200-stronicowa publikacja, będąca swoistym przewodnikiem po poznańskich fyrtlach. Jej redakcją zajęło się Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz”, które do współpracy zaprosiło prawie 30 autorek i autorów.

CzytajPL – ideą tej największej w Polsce akcji jest promowanie czytelnictwa. W ramach inicjatywy za darmo zostało udostępnionych 12 bestsellerowych tytułów poprzez aplikację do czytania i słuchania książek. Aplikację można było ściągnąć po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego na plakacie. Miasto wynajęło 45 citylightów, na których umieszczono plakaty akcji.

Aplikacja Czytaj PL

telefon z aplikacją czytaj pl

„Odlot” to projekt kulturalno-społeczny mający na celu budowanie tożsamości sublokalnej oraz aktywizację osiedli oddalonych od centrum miasta. Jego genezą była historia sąsiadujących niegdyś ze sobą, a dziś rozdzielonych 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego fyrtli: Głuszyna i Krzesiny. W ramach „Odlotu”, zorganizowano Święto Fyrtli na Głuszynie, a w ramach kilku spotkań warsztatowych z mieszkańcami powstała rzeźba społeczna na Krzesinach, którą oficjalnie odsłonięto w trakcie Święta. Wydarzenie obejmowało atrakcje dla mieszkańców w każdym wieku: animacje dla dzieci, koncerty, spacery tematyczne czy zajęcia sportowe.

Kejtrówkę 2021 zorganizowano w dniach 31 lipca i 1 sierpnia 2021 r. w Parku Cytadela w ramach  programu „Kejter też poznaniak”. Imprezę połączono z kolejną edycją zawodów „Latających psów”. Zorganizowano dla właścicieli i miłośników psów pokazy psów ratowniczych, psów pasterskich, pokazy agility, profesjonalnego szkolenia oraz psich dyscyplin sportowych: dogfreesbie, FlyBall. Zorganizowano też liczne prelekcje i porady dotyczące mowy ciała psa: zachowań bezpiecznych, sygnałów ostrzegawczych i uspokajających, a także udzielono porad z zakresu kynoterapii, adopcji, zasad pielęgnacji, nauki skutecznego przywołania oraz porad behawioralnych i weterynaryjnych.