W 2020 r. miejskie instytucji kultury oraz związani z nimi twórcy otrzymali liczne nagrody i wyróżnienia za działalność i osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Biblioteka Raczyńskich
W 2020 r. dzięki realizacji cyklu „3TATY, 4 ŻYWIOŁY” Biblioteki Raczyńskich została finalistą konkursu „Zwyrtała” organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2020.
Centrum Kultury ZAMEK
W 2020 r. Centrum Kultury ZAMEK otrzymało w konkursie „Poznań dostępny” Złotą Ryczkę dla „Obrazów wrażliwych” oraz Brązową Ryczkę dla „Teatru powszechnego”.
Dom Kultury Stokrotka
Dom Kultury Stokrotka w 2020 r. otrzymał podziękowanie od Prezydenta Miasta Poznania za współpracę przy przygotowaniu programu i atrakcji Poznańskich Dni Rodziny oraz wzorowe przygotowanie patriotycznej dekoracji lokalu wyborczego nawiązującej do ważnych wydarzeń historycznych.
Estrada Poznańska
W 2020 r. Estradzie Poznańskiej – jako organowi prowadzącemu Kino Muza – przyznano:
- I miejsce w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku 2019 w plebiscycie „Informatora Kulturalnego, Sportowego i Turystycznego – IKS” za otwarcie Kina Muza po modernizacji;
- II miejsce w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku 2020 online w plebiscycie „Informatora Kulturalnego, Sportowego i Turystycznego – IKS” za MOJEKINO.PL.
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne w 2020 r. otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Najważniejsze Muzealne Wydarzenie Roku w Wielkopolsce „Izabella 2019” za projekt „Geniusz Europy”, którego celem było ukazanie cywilizacji Europy jako dziedzica geniuszu grecko-rzymskiego i jej chrześcijańskiego oświecenia.
Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Poznańskie Centrum Dziedzictwa otrzymało nagrodę w konkursie „Lider Dostępności” w kategorii „Duży obiekt użyteczności publicznej” za „stworzenie w historycznej części miasta obiektu o nieszablonowej architekturze, z którego mogą korzystać wszyscy, niezależnie od stopnia sprawności”. Brama Poznania otrzymała ponadto Złotą Ryczkę w konkursie „Poznań dostępny” w kategorii „Innowacje” za realizację zadania „System informacji o dostępności Bramy Poznania”.
Teatr Animacji
W 2020 r. kierowniczka literacka i dramaturżka Teatru Animacji – Malina Prześluga-Delimata otrzymała Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dramatopisarstwa oraz literatury dla dzieci i młodzieży, a także Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za dramat „Debil”. Aktorka teatru – Julianna Dorosz otrzymała Medal Młodej Sztuki w kategorii Teatr. Ponadto zmysłowiska „Nic”, „Dzika Mrówka”, „Adam i Ewa” oraz „Halo, Kosmos!” zostały nagrodzone Srebrną Ryczką w konkursie „Poznań dostępny”.
Teatr Muzyczny
Wyreżyserowany przez Jerzego Jana Połońskiego musical „Pippin” Teatru Muzycznego otrzymał Musicalowe Nagrody Widzów za sezon 2019/2020 aż w 9 kategoriach:
- najlepsza premiera: „Pippin”;
- najlepszy reżyser: Jerzy Jan Połoński;
- najlepszy przekład: Lesław Haliński, Przemysław Kieliszewski;
- najlepsza scenografia: Mariusz Napierała;
- odkrycie sezonu: Maciej Pawlak;
- najlepsza solówka męska: Maciej Pawlak;
- najlepszy aktor pierwszoplanowy: Maciej Pawlak;
- najlepszy aktor drugoplanowy: Bartosz Sołtysiak;
- najlepszy duet: Dagmara Rybak, Maciej Pawlak.
Ponadto Zofia Grażyńska z Teatru Muzycznego otrzymała Medal Młodej Sztuki w kategorii Taniec.
Teatr Polski
W 2020 r. dramaturg Paweł Sablik i reżyser Andrzej Błażewicz za nowatorskie odczytanie „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry otrzymali dodatkową nagrodę w piątej edycji konkursu „Klasyka Żywa”, a reżyserka Maja Kleczewska zdobyła nagrodę Onetu i Miasta Krakowa O!Lśnienie w kategorii Teatr za reżyserię spektaklu „Hamlet” – polsko-ukraińskiego widowiska, w którym Stara Rzeźnia w Poznaniu zamienia się w zamek Elsynor.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
W 2020 r. Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości przyznano:
- nominację do Nagrody Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepszą publikację o Wielkopolsce w roku 2019 oraz nominację do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza na najlepszą książkę o Poznaniu w roku 2019 za publikację „Krzyż dla generała. Generałowie ze stoku poznańskiej Cytadeli (1831-1945)” autorstwa kierującego Muzeum Armii „Poznań” Jarosława Bączyka;
- wyróżnienie w kategorii „Działalność wystawiennicza” w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella 2019” za wystawę czasową Muzeum Uzbrojenia pn. „Mundur polskich wojsk pancernych 1919-2019”.
Wydawnictwo Miejskie Posnania
Wydawnictwo Miejskie Posnania w 2020 r. otrzymało następujące nagrody i wyróżnienia:
- Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza na najlepszą książkę o Poznaniu w roku 2019 przyznaną dla publikacji „Życie artystyczne w Poznaniu w latach 1919–1939” Jarosława Mulczyńskiego oraz nominację do niniejszej nagrody dla publikacji „Zmartwychwstanie” Macieja Bukowskiego;
- wyróżnienie w konkursie na najlepszą książkę popularnonaukową organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dla monografii „Życie artystyczne w Poznaniu w latach 1919–1939” Jarosława Mulczyńskiego;
- nominację w konkursie na najlepszą książkę o Wielkopolsce organizowanym przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk dla powieści „Przez zmierzchy i świty. Saga bamberska” Mai Rausch;
- nominację do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2019 dla opowiadania „Na skraju światów” Davida Cieśli z antologii „Poznań fantastyczny. AMU.NET.100”;
- wyróżnienie w plebiscycie „Must Have 2020” organizowanym przez Łódź Design Festival dla ilustracji „Etnoilustracje bamberskie” ozdabiających kalendarz na 2020 r.;
- gratulacje z okazji jubileuszu 30-lecia „Informatora Kulturalnego, Sportowego i Turystycznego – IKS” od grupy artystycznej Strefa Wyobraźni.
na badam.poznan.pl więcej o:
Poznański Program dla Kultury
Miejskie instytucje kultury w Poznaniu
Najważniejsze działania miejskich instytucji kultury w Poznaniu
Współpraca lokalna miejskich instytucji kultury w Poznaniu
Współpraca krajowa miejskich instytucji kultury w Poznaniu
Współpraca międzynarodowa miejskich instytucji kultury w Poznaniu
Inwestycje i remonty w miejskich instytucjach kultury w Poznaniu
Nagrody dla miejskich instytucji kultury w Poznaniu
Nagrody i stypendia Miasta Poznania z zakresu kultury
Frekwencja na wybranych wydarzeniach kulturalnych w Poznaniu
Wpływ pandemii COVID-19 na działalność miejskich instytucji kultury w Poznaniu