Pomimo obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, w Poznaniu odbyły się ważne wydarzenia sportowe. Miasto Poznań po raz kolejny otrzymało tytuł „Miasto Sportu”.

Miasto wsparło organizację 84 imprez sportowych, w tym 21 o randze międzynarodowej, 21 – ogólnopolskiej, 24 – regionalnej, 18 – lokalnej. Największą imprezą zorganizowaną w 2021 r. w Poznaniu były Mistrzostwa Europy Seniorów w kajakarstwienajwiększa po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio międzynarodowa impreza kajakowa na świecie. Była to okazja do promocji Poznania jako ważnego ośrodka sportowego. Miasto Poznań zorganizowało wydarzenie w ciągu jednego miesiąca, przejmując je po nagłej rezygnacji Duisburga. Wszystkie zawody sportowe odbywały się przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Mistrzostwa Europy Seniorów w kajakarstwie

Na zdjęciu kajaki na jeziorze Maltańskim, w tle budynek i drzewa

arch. UMP (fot. Beata Kubica, WZKaj)

W Poznaniu, z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego, odbyły się ważne wydarzenia międzynarodowe takie, jak:

Poznań Athletics Grand Prix 2021

Zawodnicy skaczący przez płotki podczas Poznan Grand Prix Athletics 2021

arch. UMP (fot. Adam Ciereszko)
Gran Fondo Poznań 2021

Na zdjęciu kolarze startujący w Gran Fondo

13. PKO Poznań Półmaraton

Zdjęcie zawodników 13. PKO Poznan Półmaratonu

arch. UMP (fot. Jakub Kaczmarczyk)

Poznań wraz ze związkami i klubami sportowymi w 2021 r. ubiegał się o możliwość organizacji kolejnych dużych wydarzeń sportowych. Dzięki doświadczeniu organizacyjnemu, dostosowywaniu obiektów sportowych do wymagań organizacji sportowych, skutecznym rozmowom i spotkaniom z przedstawicielami światowych federacji sportowych, Poznaniowi przyznano organizację Pucharu Świata we florecie, który odbył się w styczniu 2022 r. oraz Pucharu Świata w sprincie kajakowym i parakajakarstwie, który odbędzie się w 2023 r. Pozostałymi wydarzeniami, o organizację których wnioskował Poznań, były:

• Mistrzostwa Europy Seniorów w sprincie kajakowym i parakajakarstwie w 2025 r.;
  • Mistrzostwa Świata Seniorów w sprincie kajakowym i parakajakarstwie w 2025 r.;
  • Mistrzostwa Świata Juniorów i U 23 w sprincie kajakowym w 2025 r.;
  • AZS na 2025 – The European Universities Combat Championship (judo, karate, kick-boxing, taekwondo).

Osiągnięcia organizatorów wydarzeń sportowych

W rankingu imprez biegowych przygotowywanym przez światową organizację lekkoatletyczną World Athletics, 13. PKO Poznań Półmaraton zajął 18. miejsce na świecie. Był to najlepszy wynik wśród polskich imprez biegowych, które odbyły się w 2021 r. Polskie Stowarzyszenie Biegów Ulicznych uhonorowało poznański półmaraton nagrodą „Złote Skrzydła” za rekordowe wyniki i najwyższą frekwencję.

Mityng Poznań Athletics Grand Prix (w 2021 r. zorganizowany trzeci rok z rzędu) otrzymał poziom „bronze”, który uzyskują imprezy lekkoatletyczne rangi World Athletics Continental Tour. Przyznany poziom „bronze” jest efektem konsekwentnych działań dwutorowych, czyli modernizacji stadionu na Golęcinie oraz udziału w imprezie najlepszych polskich i zagranicznych lekkoatletów.

Miasto Poznań zajęło 1. miejsce w kategorii „Miasto Sportu” przyznane przez Kapitułę Statuetek, którą tworzą eksperci w dziedzinie sportu i biznesu sportowego. Nagroda wyjątkowo przyznana została za okres 2-letni, tj. lata 2020-2021, a jej wręczenie nastąpiło podczas 19. edycji Forum Sportu i Biznesu Sportbiz 2021.

Miasto Poznań otrzymało również wyróżnienie „Przyjaciel PZLA” przyznane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki za organizację w Poznaniu w 2021 r. 97. PZLA Mistrzostw Polski.

Ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19

Z powodu pandemii COVID-19 poznańskie obiekty sportowe oraz środowisko sportowe funkcjonowały z ograniczeniami:

• od 1.01. do 12.02.2021 r. – obiekty sportowe POSiR-u były udostępniane tylko dla członkiń i członków kadry narodowej oraz zawodniczek i zawodników uczestniczących we współzawodnictwie sportowym;
  • do 15.05.2021 r. – zawody sportowe odbywały się bez udziału publiczności;
  • cały 2021 r. obowiązywały ograniczenia związane z mniejszą liczbą osób mogących przebywać w obiekcie sportowym;
  • 13. PKO Poznań Półmaraton przesunięto na termin jesienny;
  • nie odbył się Poznań Maraton;
  • mityng Poznań Athletics Grand Prix i 97. PZLA Mistrzostwa Polski odbyły się z ograniczeniem udziału publiczności do 50%;
  • międzynarodowy Bieg Na Tak – Run of Spirit odbył się w formie wirtualnej.