W 2021 r. miejskie instytucje kultury oraz związani z nimi twórcy otrzymali nagrody i wyróżnienia za działalność i osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Biblioteka Raczyńskich
Biblioteka Raczyńskich otrzymała pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa, organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Biblioteka Raczyńskich została doceniona za spójne działania stacjonarne, hybrydowe i online, kierowane do czytelniczek i czytelników w każdym wieku i o rozległych zainteresowaniach oraz za utrzymywanie kontaktu z czytelniczkami i czytelnikami w mediach społecznościowych.

Centrum Kultury ZAMEK
Spektakl „Grimm” Teatru pod Fontanną w reż. Janusza Stolarskiego otrzymał drugą nagrodę w Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego w Polsce „The Best OFF”.

Dom Kultury Stokrotka
Dom Kultury Stokrotka w 2021 r. otrzymał podziękowanie od Prezydenta Miasta Poznania za współpracę przy przygotowaniu programu i atrakcji Poznańskich Dni Rodziny.

Muzeum Archeologiczne
Wyróżnienie w konkursie Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Izabella” za „Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku” za realizowany w 2019 r. cykl „Geniusz Europy” poświęcony cywilizacji europejskiej i jej korzeniom.

Poznański Chór Chłopięcy
Poznański Chór Chłopięcy otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 75-lecia istnienia.

Poznańskie Centrum Dziedzictwa

Dwie publikacje odnoszące się do Traktu Królewsko-Cesarskiego i tematów związanych z dziedzictwem o charakterze ogólnomiejskim: Poznański Szlak Nauki oraz Poznański Szlak Wody i Zieleni uzyskały II miejsce w kategorii informatory krajoznawcze i foldery w XXIX edycji  Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Teatr Animacji
W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru podziękowania od Prezydenta Miasta Poznania oraz nagrody pieniężne otrzymali Jadwiga Połczyk, Danuta Rej, Maciej Kuśnierz i Artur Romański.

Nagrodę za scenografię i reżyserię światła w spektaklu Elżbiety Chowaniec w reżyserii Roberta Drobniucha „Planeta Einsteina” na Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu otrzymali Katarzyna Proniewska-Mazurek i Prot Jarnuszkiewicz.

Na XXX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu przyznano nagrody pieniężne:

• dla spektaklu „Ja, Bałwan” autorstwa Maliny Prześlugi w wykonaniu Teatru Animacji w Poznaniu za „przesyconą wyobraźnią i nowatorstwem, dowcipną i poruszającą opowieść o przemijaniu i męskiej przyjaźni, skierowaną zarówno do dzieci, jak i dorosłych”;
  • dla Maliny Prześlugi za teksty dramatyczne „Ja, Bałwan” i „Ile żab waży księżyc”;
  • za reżyserię spektaklu „Ja, Bałwan” dla Artura Romańskiego;
  • za aktorstwo dla Artura Romańskiego za rolę Bałwana w spektaklu „Ja, Bałwan”;
  • za muzykę do spektaklu „Ja, Bałwan” dla Tomasza Lewandowskiego;
  • za scenografię w spektaklu „Ja, Bałwan” dla Marii Madej;
  • za muzykę do spektaklu „Wielkie mi coś” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora dla dyrektora Teatru Animacji Piotra Klimka;

oraz wyróżnienie aktorskie dla Igora Fijałkowskiego za rolę Marchewki oraz za scenografię w spektaklu „Ja, Bałwan”.

Teatr Muzyczny
W ramach Musicalna.pl – Musicalowe Nagrody Widzów za sezon 2020/2021 nagrody otrzymali:

• Marcin Januszkiewicz w kategorii odkrycie sezonu za rolę Ignacego Jana Paderewskiego w musicalu Virtuoso;
  • Ewelina Adamska-Porczyk w kategorii choreografia za spektakl Kombinat;
  • Jakub Brucheiser w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy za spektakl Kombinat.

Podczas VI edycji ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię” w kategorii Instytucja nagrodę otrzymał spektakl Virtuoso.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
W 2021 r. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości otrzymało:

• trzecią nagrodę w kategorii działalność wystawiennicza przyznaną na Gali Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella”; nagrodę otrzymało Muzeum Armii „Poznań” za wystawę czasową „Katyń – pamięć ocalona. Wystawa w 80. rocznicę zbrodni na ludziach i prawdzie”;
  • pierwszą nagrodę w kategorii działalność promocyjna i marketingowa na Gali Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella” otrzymało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości za „Wirtualny spacer po nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego”;
  • wyróżnienie za renowację Fortu VII w kategorii Utrwalenie i rewaloryzacja substancji zabytkowej w konkursie Zabytek Zadbany;
  • nagrodę im. Józefa Łukaszewicza, przyznawaną corocznie autorom najlepszych książek związanych z Poznaniem za publikację „Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córek. Katalog oraz opracowanie źródłowe epistolografii do wystawy” autorstwa dr. hab. Olafa Bergmanna i Wojciecha Lizaka.

Wydawnictwo Miejskie Posnania
Wydawnictwo Miejskie Posnania w 2021 r. otrzymało następujące nagrody i wyróżnienia:

• wyróżnienie dla dyrektor Katarzyny Kamińskiej i prof. Jana Skuratowicza za realizację serii monografii popularnonaukowych pt. „Zabytki Poznania” w konkursie o Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza organizowanym przez Bibliotekę Raczyńskich;
  • nominacja dla powieści „Biała kalia”, autorstwa Magdy Mrugalskiej oraz dla przewodnika historycznego „Śladami Marcelego Mottego”, autorstwa Izabeli Wyszowskiej w konkursie o Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza organizowanym przez Bibliotekę Raczyńskich;
  • w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej wydawnictwo otrzymało: wyróżnienie od Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych dla książki „Śladami Marcelego Mottego”, autorstwa Izabeli Wyszowskiej; IV miejsce dla książki „Knipka dla gzubka”, autorstwa Mai Rausch, wg pomysłu Katarzyny i Jarosława Redlińskich w głosowaniu na Nagrodę Publiczności; I miejsce wśród wydawnictw dla dzieci dla książki „Knipka dla gzubka”, autorstwa Mai Rausch, wg pomysłu Katarzyny i Jarosława Redlińskich;
  • nominacja dla powieści „Szachownica”, autorstwa Radosława Nawrota w ramach Nagrody Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepszą publikację o Wielkopolsce 2020 roku.