W 2017 r. Miasto Poznań realizowało „Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii w Poznaniu na lata 2015-2017” oraz „Miejski Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poznaniu na rok 2017”.

Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii w Poznaniu na lata 2015-2017

W 2017 r. w ramach „Miejskiego Program Przeciwdziałania Narkomanii w Poznaniu na lata 2015-2017” realizowano:

• projekt profilaktyki uzależnień i rozwoju umiejętności społecznych koordynowany przez Urząd Miasta Poznania
  • programy i projekty realizowane przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji:
    • projekt przeciwdziałania i ograniczania narkomanii oraz przestępczości i demoralizacji nieletnich „Szkoła wolna od narkotyków i przemocy” koordynowany przez Urząd Miasta Poznania
    • program wczesnej interwencji „FreD goes net”.

Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poznaniu na rok 2017

Do najważniejszych zadań zrealizowanych w 2017 r. w ramach „Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poznaniu na rok 2017”, należały:

• zlecenie organizacji pozarządowej prowadzenie całodobowego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych
  • działania integrujące psychoprofilaktykę z aktywnością sportową dla dzieci i młodzieży koordynowane przez Urząd Miasta Poznania
  • wsparcie działalności Ośrodka Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynenckich i Poradni Leczenia Uzależnień Szpitala Miejskiego im. F. Raszei
  • projekt „Sportowa młodość – trzeźwa przyszłość” realizowany przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji
  • dofinansowanie:
    • działalności 3 Centrów Integracji Społecznej
    • „Programu Wsparcia Specjalistycznego” realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
  • sfinansowanie:
    • działalności Miejskiej Komisji Problemów Alkoholowych w Poznaniu
    • programów wspierających działania profilaktyczne i edukacyjne przeciwko uzależnieniom
    • audycji radiowych na temat problematyki uzależnień na antenie Rock Radia i Radia Poznań.

Realizowany był także unijny projekt „BaltCityPrevention – Miasta Bałtyckie wobec chorób wynikających ze stylu życia w obszarze zdrowia publicznego w regionie Państw Morza Bałtyckiego”, ukierunkowany na profilaktykę uzależnień alkoholowych wśród młodzieży.

Seminarium „Kiedy powiedzieć NIE? – w labiryncie współczesnych uzależnień” odbyło się w budynku Urzędu Miasta Poznania. W wydarzeniu wzięły udział 52 osoby, głównie przedstawiciele placówek wsparcia dziennego.

XVIII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu „Tytoń a zdrowie” pn. „Współczesne oblicza alkoholu, narkotyków i tytoniu” miała miejsce w budynku Urzędu Miasta Poznania. Organizatorami wydarzenia było Miasto Poznań oraz Laboratorium Badań Środowiskowych Katedra i Zakład Toksykologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.