Za osiągnięcia w zawodach najwyższej rangi Miasto Poznań nagrodziło i wypłaciło stypendia 15 sportowcom w kategorii senior oraz 50 sportowcom w kategorii młodzieżowej.

Sukcesy sportowców

Zawodowi sportowcy biorący udział w zawodach seniorskich rangi światowej lub europejskiej w 2019 r., którzy w rywalizacji zajęli miejsca na podium lub uzyskali kwalifikacje olimpijskie lub paraolimpijskie, reprezentowali:

• Klub Sportowy „Posnania”
  • Klub Sportowy „Warta”
  • Organizację Środowiskową Akademickiego Związku Sportowego
  • Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start”

Zawodnicy powyższych klubów odnieśli następujące sukcesy:

• zajęli najwyższe miejsca (1., 2. lub 3.) w turniejach światowej rangi (Mistrzostwa Świata, Puchar Świata) w dyscyplinach: kajakarstwo klasyczne, wioślarstwo, lekkoatletyka (rzut młotem, biegi sztafetowe na 400 m) oraz muay thai. Łącznie sportowcy stawali 9 razy na podium
  • zajęli najwyższe miejsca (1., 2., 3.) w turniejach europejskich (Mistrzostwa Europy, II Igrzyska Europejskie) w dyscyplinach: gimnastyka (trampolina), kajakarstwo klasyczne, lekkoatletyka (przeszkody), taekwondo ITF. Łącznie sportowcy stawali 5 razy na podium
  • uzyskali kwalifikacje olimpijskie i paraolimpijskie na igrzyska w Tokio (11 zawodników), w dyscyplinach: kajakarstwo, wioślarstwo, pływanie, lekkoatletyka, zapasy, paralekkoatletyka, taekwondo
  • zdobyli 1. miejsce w lekkoatletyce (przeszkody) na Uniwersjadzie w Napoli
  • zdobyli 10 medali na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych – 2 złote (strzelectwo i maraton), 2 srebrne (zapasy, bieg na orientację) i 6 brązowych (pływanie, bieg na orientację)

Najważniejsze osiągnięcia w 2019 r. w kategorii Junior i Młodzieżowiec należały do zawodników:

• Klubu Sportowego „Energetyk” oraz Klubu Sportowego „Posnania” – 1. i 2. miejsca na Mistrzostwach Świata i Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w kajakarstwie
  • Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Poznańskiej, Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego, Wojskowego Klubu Sportowego „Grunwald” – 2. miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w hokeju na trawie
  • KKS Sporty Walki – 2. miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów Full Contact w kickboxingu
  • Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza – 2. i 3. miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w szermierce
  • Organizacji Środowiskowej Akademickiego Związku Sportowego – 1. i 3. miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w taekwondo olimpijskim
  • Klubu Sportowego „Posnania”, Klubu Wioślarskiego z 1904 roku – 2. miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów w wioślarstwie

Poznańskie drużyny regularnie odnoszą sukcesy w zawodach międzynarodowych i krajowych. W sezonie 2019/2020 najważniejsze sukcesy należały m.in. do drużyn:

Nagrody sportowe

W 2019 r. Miasto nagrodziło i wypłaciło stypendia 15 sportowcom w kategorii senior oraz 50 sportowcom w kategorii młodzieżowej. Sportowcy, osiągając sukcesy poza granicami kraju, przyczynili się do promocji sportu i Poznania.

Poznań zdobył w 2019 r. tytuł „Sportowe Miasto w Polsce”, a uroczyste wręczenie statuetki DEMES odbyło się podczas Forum Sportu i Biznesu „Sportbiz” w Centrum Olimpijskim PKOL w Warszawie. W ocenie organizatorów konkursu, Poznań wyznacza obecnie w Polsce standardy zarządzania, organizowania oraz wykorzystywania sportu do skutecznej aktywizacji i komunikacji z mieszkańcami. Kapituła konkursowa oceniała następujące aspekty:

• popularyzację sportu w mieście
  • przeprowadzone kampanie marketingowe
  • współpracę ze sponsorami i sportowcami
  • wpływ sportu na społeczeństwo
  • organizację wydarzeń sportowych

W rankingu „Perły Samorządu” przygotowanym przez redakcję Dziennika Gazeta Prawna oraz ekspertów Deloitte Consulting w 2019 r., Miasto Poznań zajęło 3. miejsce w kategorii „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży”.

Poznań po raz kolejny znalazł się w gronie liderów w szkoleniu młodzieży. W prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki klasyfikacji Systemu Sportu Młodzieżowego, Poznań zajął 2. miejsce, plasując się za Warszawą. W klasyfikacji ujęte zostały wyniki rywalizacji młodych sportowców z kraju w ramach Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, Mistrzostw Polski Juniorów oraz Młodzieżowych. Mistrzostw Polski.

Polskie Stowarzyszenie Biegów uhonorowało statuetką „Złotych skrzydeł polskich biegów” poznański maraton, który został uznany za najlepszy maraton w Polsce w 2019 r. Dwie ostatnie edycje poznańskiego maratonu odbywały się w randze IAAF Road Race Bronze Label. Jest to certyfikat przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych. Potwierdza on wysokie standardy organizacyjne poznańskiego biegu.