Po wyjściu Poznania ze Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” (GOAP), przeprowadzono pierwsze postępowanie przetargowe na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów z nieruchomości położonych na terenie Poznania oraz wyłoniono wykonawców, świadczących usługę odbioru odpadów na poszczególnych sektorach.
Od 1 stycznia 2022 r. Miasto przejęło zadania związane z gospodarką odpadami komunalnymi.
Umożliwiono składanie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: online przez portal „Przyjazne Deklaracje”, elektronicznie przez platformę ePUAP2, drogą pocztową oraz osobiście w Punktach Obsługi Klienta. W 2022 r. złożono ponad 77 tysięcy deklaracji. Mieszkańcy mogli korzystać z aplikacji mobilnej „Wywozik Poznań”.
Aplikacja mobilna „Wywozik Poznań”
Źródło: UMP
W 2022 r. odebrano łącznie 223,9 tys. ton odpadów, w tym 132 tys. ton niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. W zakresie surowców wtórnych z terenu miasta – także przy wykorzystaniu Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) – zebrano łącznie 45,4 tys. ton, w tym 16,2 tys. ton makulatury, 14,6 tys. ton stłuczki szklanej, 14,6 tys. ton tworzyw sztucznych oraz 19 ton metali.
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) zwane też Gratowiskami
Źródło: UMP
W 2022 r. do Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK), dostarczono do termicznego przetworzenia 209,8 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych, z których wyprodukowano 526 426 GJ energii cieplnej. Energia cieplna produkowana przez ITPOK była wykorzystywana, za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej, do ogrzewania poznańskich osiedli mieszkaniowych. W 2022 r. spalarnia wytworzyła także 93,2 tys. MWh energii elektrycznej.
ITPOK to spalarnia zapewniająca nowoczesne ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie problemu odpadów komunalnych
Źródło: UMP
Składowiskiem odpadów w Suchym Lesie zarządzała spółka z udziałem Miasta – Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o. (ZZO). Spółka zarządzała składowiskiem odpadów, rekultywacją terenów składowiska, oczyszczalnią odcieków składowiskowych, elektrociepłownią biogazową i biokompostownią. W 2022 r. w trakcie rekultywacji znajdowała się kwatera S-1, natomiast od listopada 2020 r. eksploatowana jest kwatera S-2A. Wypełnienie składowiska w Suchym Lesie wynosiło 90,6%.
W ramach miejskiego systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w 2022 r. w trzech PSZOK-ach zebrano 13 686 ton odpadów, a do Mobilnego PSZOK-u (tzw. „Gratowozu”) przyjęto 7,6 ton odpadów problemowych. Z terenu Poznania zebrano łącznie: 8,0 tys. ton odpadów wielkogabarytowych, 3,1 tys. ton odpadów biodegradowalnych, 2,9 tys. ton odpadów budowlanych, 80,2 tony opon, 59,5 tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, 35 ton przeterminowanych leków, i 17,4 ton zużytych baterii. We wszystkich PSZOK-ach uruchomiono punkty „Drugie życie rzeczy”, do których mieszkańcy mogli bezpłatnie dostarczać przedmioty, które są sprawne, nieuszkodzone, czyste oraz które nie stwarzają zagrożenia dla kolejnych użytkowników.
Realizowano „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Miasta Poznania na lata 2021–2032”, zawierający nową formułę wsparcia mieszkańców w bezpłatnym usuwaniu wyrobów zawierających azbest, w 2022 r. usunięto 209,1 ton tego typu wyrobów.
W 2022 r. w Poznaniu ustawiono pierwsze nowe pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny oraz baterie. Docelowo specjalne kontenery pojawią się w ok. 100 lokalizacjach w mieście.
Nowe pojemniki na elektroodpady mają osobny wlot na zużyte baterie
Źródło: UMP
W 2022 r. biokompostownia wyprodukowała 2145 MW energii elektrycznej.
Na składowisku odpadów komunalnych w Suchym Lesie funkcjonowała elektrociepłownia biogazowa, w której wykorzystywany był biogaz powstający na kwaterach składowania odpadów. W 2022 r. kontynuowano prace związane z dokończeniem przebudowy i modernizacji instalacji odgazowania, przesyłu i zagospodarowania biogazu składowiskowego. Po zakończeniu inwestycji uruchomiona zostanie nowa instalacja biogazowa o łącznej mocy elektrycznej 499 kW.
W 2021 r. (najnowsze dostępne dane) poznańskie zakłady przemysłowe wytworzyły 281,4 tys. ton odpadów z sektora gospodarczego, czyli o 7,6% mniej niż rok wcześniej. Oznacza to, że na 1 km2 powierzchni miasta przypadało 1,1 tys. ton odpadów. Odpady te nie stanowią obecnie poważniejszego zagrożenia dla środowiska. Ponad 99% odpadów przemysłowych jest wywożonych i przetwarzanych poza Poznaniem, gdzie są poddawane procesom odzysku (materiałowego lub energetycznego) lub unieszkodliwieniu.