W 2019 r. odbył się jubileuszowy 20. PKO Poznań Maraton, który ukończyło 6,1 tys. osób. Był to najliczniejszy maraton w Polsce.

arch UMP, for. A. Ciereszko

Miasto, w wyniku otwartych konkursów, wsparło organizację 161 imprez sportowych, w tym o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej. Były to wydarzenia masowe, takie jak maraton czy triathlon, oraz wydarzenia o znaczącej randze wśród imprez światowych. Poznań był areną rywalizacji sportowców m.in. w piłce nożnej, piłce wodnej, kajakarstwie, wioślarstwie, jeździectwie, siatkówce plażowej, tenisie ziemnym, koszykówce, judo, wyścigach samochodowych i motocyklowych.

Do najważniejszych sportowych imprez o zasięgu międzynarodowym w 2019 r. należały:

• 20. PKO Poznań Maraton, którego trasę ukończyło 6,1 tys. osób
  • 12. PKO Poznań Półmaraton, którego trasę ukończyło 10,3 tys. osób
  • Poznań Open – Międzynarodowy Turniej Tenisowy ATP Challenger, który przyciągnął 10 tys. osób
  • Międzynarodowe Zawody Konne w skokach przez przeszkody CSI4*, cieszące się zainteresowaniem 10 tys. osób
  • Super League Triathlon, którym zainteresowało się 4 tys. osób
  • Cavaliada – Międzynarodowe Halowe Zawody Konne, które zgromadziły 40 tys. osób
  • Akademickie Mistrzostwa Europy w koszykówce, które zainteresowały 800 osób
  • Puchar Świata ICF w kajakarstwie, który przyciągnął 1,2 tys. osób
  • Puchar Świata w wioślarstwie, który zgromadził 1,2 tys. osób
  • Plaża Wolności 2019, ciesząca się zainteresowaniem 8 tys. osób
  • Mistrzostwa Europy w parakajakarstwie, które zgromadziły 300 osób
  • Puchar Europy w Judo, który przyciągnął 600 osób
  • Międzynarodowy Turniej Piłkarski Lech Cup, który spotkał się z zainteresowaniem 1,2 tys. osób
Puchar Świata w kajakarstwie

W 2019 r. odbyły się także imprezy sportowe charytatywne lub upamiętniające ważne wydarzenia i osoby, jak m.in. Wings for Life World Run, czy Bieg Niepodległości Run Poland 2019.

Dzięki doświadczeniu organizacyjnemu Poznania, dostosowywaniu obiektów sportowych do wymagań organizacji sportowych, skutecznym rozmowom i spotkaniom z przedstawicielami światowych federacji sportowych, Miasto Poznań złożyło w w 2019 r. trzy wnioski o organizację w mieście:

• Mistrzostw Świata 2023 w sprincie kajakowym
  • Pucharu Świata w sprincie kajakowym w 2021 r.
  • Halowego Pucharu Europy w hokeju na trawie w 2020 r. – wniosek został zaakceptowany pozytywnie i impreza odbyła się w lutym 2020 r.