Działania na rzecz ludzi młodych ujęte zostały w „Polityce dla Ludzi Młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025”.
Realizując założenia dokumentu, w 2021 r. podejmowano m.in. takie działania, jak:
- organizacja konkursu „Fundusz Samorządów Uczniowskich”;
- wsparcie projektów organizacji pozarządowych;
- współpraca z Młodzieżową Radą Miasta Poznania.
Fundusz Samorządów Uczniowskich
W 2021 r. zrealizowano IV edycję konkursu „Fundusz Samorządów Uczniowskich”, który umożliwia poznańskiej młodzieży uzyskanie środków na realizację własnych pomysłów. Konkurs adresowany jest do uczennic i uczniów poznańskich szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest wsparcie działań młodych poznaniaków i poznanianek zaangażowanych w rozwój swojej szkoły i w życie miasta.
Projekt „Aktywnie i zdrowo pomimo pandemii” zrealizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Poznaniu w ramach FSU 2021
arch. UMP
Przed złożeniem przez szkoły aplikacji, Samorządy Uczniowskie, przy wsparciu opiekunów i przedstawicieli Miasta, uczyły się podczas warsztatów, jak pozyskiwać dofinansowanie na projekty związane, np. z zainteresowaniami naukowymi, kształtowaniem postaw obywatelskich, wydarzeniami edukacyjno-kulturalnymi lub integracją uczennic i uczniów.
W konkursie wzięło udział 31 szkół, które zrealizowały 42 pomysły. Uczennice i uczniowie uzyskali dofinansowanie do 2 tys. zł na projekt. Dzięki środkom Miasta młodzież zrealizowała m.in. różnorodne warsztaty i projekty edukacyjne, wydarzenia artystyczne i sportowe oraz spotkania tematyczne. W wielu szkołach powstały atrakcyjne dla uczennic i uczniów strefy wypoczynku.
Wsparcie organizacji pozarządowych w zakresie aktywizacji i integracji młodzieży
Przeprowadzono otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych w obszarach „Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie” oraz „Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynek dzieci i młodzieży”. Organizacje pozarządowe zrealizowały 18 projektów, w tym m.in. działania mające na celu kształtowanie postaw obywatelskich oraz kompetencji społecznych młodzieży.
Kontynuowano system wspierania organizacji pozarządowych w formie dotacji przyznawanych przez Miasto (tzw. „małe granty”) w obszarze „Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynek dzieci i młodzieży”, obejmującym projekty mające na celu integrację i aktywizację młodzieży, w tym środowiska studenckiego poznańskich uczelni. Dzięki wsparciu Miasta zrealizowano m.in. organizację warsztatów z zakresu debat oksfordzkich, działania na rzecz rozwijania samorządów uczniowskich, studencki zjazd Forum Uczelni Technicznych, warsztaty techniczne dla wolontariuszy – Mobilna budka telefoniczna z książkami BücherboXX, projekt „Mój Poznań – moje miejsce na ziemi”, wydarzenie „Poznań Silent Night”, wideoklip „Dziadek do orzechów” oraz festiwal świąteczny „Boże Narodzenie w różnych kulturach społecznych”.
Organizacje pozarządowe prowadzące Centra Inicjatyw Lokalnych – Sąsiedzkie działały m.in. na rzecz młodzieży, wspierając ich aktywność obywatelską. Młodzież miała także możliwość zaangażowania się w projekty realizowane w ramach mikrodotacji z CIL-Regrantingowego 2021, a także w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, Szkolnego Budżetu Obywatelskiego (program „Od SBO do PBO” został zrealizowany w 3 poznańskich szkołach: Szkole Podstawowej nr 57, II Liceum Ogólnokształcącym i V Liceum Ogólnokształcącym) oraz projektu „DziałaMY – program rozwoju edukacji obywatelskiej w Wielkopolsce”, realizowanego przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań i Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO.
Współpraca z Młodzieżową Radą Miasta Poznania
Miasto Poznań aktywnie wspiera bieżącą działalność Młodzieżowej Rady Miasta Poznania (MRMP), która jest organem samorządowym uczącej się młodzieży poznańskich szkół ponadpodstawowych. MRMP ma charakter konsultacyjny. Działa w celu wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród młodzieży.
W 2021 r. odbyło się 9 sesji MRMP. Na sesji 18 czerwca 2021 r. odbyły się wybory nowego Prezydium. Na sesji 15 października 2021 r. przyjęto ślubowania nowych Radnych (zgłoszonych w naborze uzupełniającym w nowym roku szkolnym).
Poza Komisją Skrutacyjną i Komisją Rewizyjną, Rada działała w ramach 7 Komisji tematycznych: ds. Edukacji Obywatelskiej, ds. Klimatu i Ochrony Środowiska, ds. Komunikacji Medialnej, ds. Kultury i Sportu, ds. Polityki Społecznej, ds. Relacji Zewnętrznych oraz ds. Samorządów Uczniowskich.
Młodzieżowa Rada Miasta Poznania IV kadencji podczas sesji 18 czerwca 2021 r.
arch. UMP
Rada zaangażowała się w działania Miasta w ramach przeciwdziałania pandemii COVID-19, rozpowszechniając komunikaty Miasta wśród uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych (m.in. promując szczepienia przeciwko COVID-19). Rada kontynuowała projekt „POZnaj Miasto” (cykl spotkań z przedstawicielami Miasta dla uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych). Ponadto MRMP współpracowała z Zespołem Oświatowym Miasta Poznania 2020+. MRMP uczestniczyła również w pracach Zespołu ds. PBO 2023. Rada zaangażowała się także w przygotowanie cyklu podcastów „POZnaj Siebie” realizowanych we współpracy z Centrum Inicjatyw Rodzinnych i Estradą Poznańską oraz w miejski projekt „Hej Dziewczyny! Akcja Menstruacja w twojej szkole” realizowany w poznańskich szkołach. Rada współorganizowała Warsztaty Medialne dla szkół ponadpodstawowych we współpracy z Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Podpisano list intencyjny z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza dot. nawiązania współpracy edukacyjnej. Podjęto także uchwałę w sprawie przyjęcia Deklaracji Współpracy Młodzieżowych Rad Aglomeracji Poznańskiej. Rada wzięła udział w Poznańskim Biegu Niepodległości w ramach obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uczestniczyła w Kiermaszu Świętomarcińskim w ramach świętowania Imienin ulicy św. Marcin. Radni MRMP zaangażowali się w pomoc pogorzelcom na os. Kopernika w Poznaniu oraz w akcję „Szlachetna paczka”.
„Hej Dziewczyny! Akcja Menstruacja w twojej szkole”
arch. UMP
Reprezentanci MRMP brali udział w sesjach oraz posiedzeniach komisji Rady Miasta Poznania oraz współpracowali z Pełnomocniczką Prezydenta ds. młodzieży i współpracy akademickiej. Miasto Poznań na bieżąco sprawowało obsługę techniczną i administracyjną Rady.
Posiedzenie Młodzieżowej Rady Miasta Poznania 15 października 2021 r.
arch. MRMP
Działania miejskich jednostek kultury na rzecz aktywizacji młodzieży
Miejskie jednostki kultury realizowały działania kierowane do młodzieży, m.in. warsztaty plastyczne, muzyczne i teatralne, wykłady, koncerty, spektakle, festiwale. Prowadziły także praktyki i wolontariat dla młodzieży w jednostkach kultury, dyskusyjne kluby filmowe czy programy edukacji medialnej i społecznej.
Szczegółowe informacje nt. działań miejskich instytucji kultury na rzecz dzieci i młodzieży zawarto w rozdziałach Działalność kulturalna organizacji pozarządowych realizowana przy wsparciu Miasta Poznania oraz Współpraca lokalna miejskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych w Poznaniu.
Działania podejmowane we współpracy ze środowiskiem akademickim na rzecz aktywizacji naukowej i zawodowej młodzieży
W 2021 r. podejmowano liczne działania kierowane do młodzieży ze środowiska akademickiego: programy stypendialne dla studentów i młodych naukowców, wykłady otwarte, konkurs na prace magisterskie i doktorskie, staże i praktyki studenckie i absolwenckie oraz szkolenia z zakresu przedsiębiorczości.
Szczegółowe informacje nt. zrealizowanych projektów zawarto w rozdziałach Współpraca Miasta Poznania ze środowiskiem akademickim i Nagrody, konkursy i stypendia przyznane przez Miasto Poznań.