W 2019 r. w Poznaniu powstały 3 nowe parki.
Zasoby zieleni
W 2019 r. w Poznaniu znajdowało się:
- 51 ogólnodostępnych parków o powierzchni 363 ha
- 120 miejskich zieleńców o powierzchni 79 ha
- tereny zieleni osiedlowej
- zagospodarowane rekreacyjnie tereny leśne
- ZOO i ogrody dydaktyczne
- Palmiarnia Poznańska
arch. UMP
W 2019 r. powstały 3 nowe parki: park przy ul. Browarnej, park im. E. Strzeleckiego (park Głuszyna) oraz park Bambrów Poznańskich (zbieg ul. Dolna Wilda i ul. Orzechowej).
Do ogólnodostępnych terenów zieleni zalicza się także:
- miejskie trawniki o powierzchni 308 ha
- 22 cmentarze
- 84 rodzinne ogrody działkowe
- zieleń przyuliczną
Bieżące utrzymanie terenów zieleni
W 2019 r. Miasto Poznań wydatkowało na utrzymanie zieleni 11,8 mln zł. Zrealizowano m.in.:
- ,,Program ratowania starych, cennych drzew z przyrodniczego i społecznego punktu widzenia oraz nasadzenia nowych w aglomeracji poznańskiej” – opracowano monitoring rozwoju szrotówka kasztanowcowiaczka wraz z oceną wpływu metod i sposobów stosowanych w latach poprzednich na stan zdrowotny kasztanowców. Dokonano także oceny wpływu nowych adiuwantów do podlewania kasztanowców na poprawę wilgotności podłoża oraz ocenę stanu zdrowotnego kasztanowców i platana klonolistnego wraz z dokumentacją fotograficzną, a także prowadzono cięcia pielęgnacyjne przy 508 drzewach na terenie miasta
- Program “Bezpieczne przestrzenie“, w ramach którego uporządkowano tereny zieleni przy ulicach Lotniczej, Piątkowskiej/Szydłowskiej oraz przy ulicach Juraszów, Rejewskiego i Korfantego
- zadanie pn. “Lasek Katyński” zlokalizowany pomiędzy Fortem VII a ul. Polską, gdzie posadzono 116 drzew (dębów czerwonych), które upamiętniają członków stowarzyszenia „Katyń” w Poznaniu
- 46 zadań z zakresu bieżącego utrzymania oraz 20 inwestycji zleconych przez jednostki pomocnicze Miasta, na kwotę 2,3 mln zł
Tereny zieleni administrowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej:
- 68% – parki
- 15,5% – zieleńce
- 16,5% – pozostała zieleń miejska administrowana przez ZZM
Park Bambrów Poznańskich
U zbiegu ul. Dolna Wilda i ul. Orzechowej, w miejscu dawnych ogródków działkowych, otwarty został nowy park Bambrów Poznańskich o powierzchni 2,6 ha. Jest to drugi park zbudowany ostatnio w Poznaniu od podstaw, po parku Rataje. Teren parku został podzielony na 3 strefy:
- przestrzeń ciszy i spokoju, gdzie można odpocząć wśród klombów i kwiatów
- plac zabaw
- wybieg dla psów
arch. ZZM
Park im. Edmunda Strzeleckiego (park Głuszyna)
W parku o powierzchni 1,6 ha pozostawiono elementy dawnych budynków – ruiny schodów i fragmenty fundamentów spalonego dworu oraz częściowo zasypanej piwniczki. W północnej części powstały 2 place: wypoczynkowy oraz rekreacyjno-sportowy z siłownią zewnętrzną, urządzeniami do ćwiczeń ruchowych oraz placem zabaw. W części południowej znajdują się zrewitalizowane stawy.
arch. ZZM
Park przy ul. Browarnej
Na terenie parku dokonano nasadzeń wraz z budową oświetlenia, doposażeniem w małą architekturę. Wykonano także plac zabaw oraz siłownię zewnętrzną. Park zajmuje 2,1 ha powierzchni.
arch. ZZM
Park Rataje
Kontynuowana była budowa parku Rataje o powierzchni 13,8 ha wraz z dodatkową powierzchnią biologicznie czynną wynoszącą 10,5 ha. Park powstaje na dotychczas zaniedbanym, nieuporządkowanym obszarze będącym częściowo nieużytkiem.
arch. ZZM
W 2019 r. wykonano:
- odwodnienie terenu
- oświetlenie
- przyłącze wodno-kanalizacyjne do skansenu Kolei Średzkiej
- piargowiska i zimowiska dla ropuchy zielonej
Park w Forcie IXa
Oddany został do użytku park otaczający Fort IXa – Lasek Dębiec. Projekt miał na celu zwiększenie dostępności i bezpieczeństwa ogólnodostępnego terenu zieleni. Park dookoła Fortu wraz z wybiegiem dla psów to projekt z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W parku wymieniono zniszczoną nawierzchnię alejek zastępując ją nową – bitumiczną oraz mineralną, dodatkowo w południowo-zachodniej części wybudowano nowy ciąg pieszy. W ramach remontu wymieniono ławki, ujednolicono kosze do śmieci. Teren parku zabezpieczono słupkami betonowymi uniemożliwiając wjazd. Prace wykończeniowe zostaną zakończone w 2020 r.
Parki kieszonkowe
Jedną z form tworzenia enklaw spokoju w gęstej zabudowie miasta jest realizacja parków kieszonkowych. Dwa kolejne powstały w 2019 r. u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Janickiego oraz przy ul. Kolejowej. Parki kieszonkowe często powstają z inicjatywy społeczności lokalnych.
więcej o parkach na badam.poznan.pl
Nagroda Towarzystwa Urbanistów Polskich
W 2019 r. Zarząd Zieleni Miejskiej otrzymał nagrodę za realizację „Parku przy ul. Heweliusza” oraz „Wieży widokowej i pomostu na Stawie Rozlanym” w ramach VIII edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich pod hasłem: „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce” pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Lasy komunalne
W 2019 r. powierzchnia lasów komunalnych wyniosła 2 588 ha (o 21 ha więcej niż w 2018 r.). Leśna infrastruktura rekreacyjna obejmuje 17 parkingów leśnych oraz 95 obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych, które są wykorzystywane do organizacji imprez plenerowych – w 2019 r. odbyło się 210 takich imprez (o 28 więcej niż rok wcześniej).
Zakład Lasów Poznańskich w Lasku Marcelińskim zorganizował wiosenne sadzenie 7,5 tys. drzew wspólnie z 300 uczennicami i uczniami poznańskich szkół.
W 2019 r. wysadzonych zostało łącznie 69 tys. drzew, o 18 tys. więcej niż rok wcześniej.
W 2019 r. trwały przygotowania do otwarcia ścieżki w koronach drzew w dolinie rzeki Szklarki na terenie leśnictwa Antoninek.
Obszary cenne przyrodniczo
W Poznaniu systematycznie zwiększa się liczba i powierzchnia obszarów cennych przyrodniczo, objętych ochroną prawną. W grudniu 2018 r. ustanowiono nowy użytek ekologiczny “Kobylepole”, o powierzchni 8,66 ha. Użytek powstał dla zapewnienia ochrony:
- najcenniejszych, okazałych drzew o obwodach pomnikowych
- cennych, zbliżonych do naturalnych i półnaturalnych, lasów liściastych i fragmentów nieleśnych zbiorowisk roślinnych, związanych z siedliskami wilgotnymi, w tym zespołów lasów liściastych – łęgu wiązowo-jesionowego (Querco-Ulmetum minoris) i grądu środkowoeuropejskiego (Galio sylvatici-Carpinetum)
- bogactwa i różnorodności biologicznej krajobrazu naturalnego
- krajobrazu kulturowego (dawnego parku należącego do rodziny Mycielskich)
Na koniec 2019 r. na obszarze Poznania znajdowało się 51 form ochrony przyrody:
- 10 użytków ekologicznych
- 2 rezerwaty przyrody
- 1 obszar chronionego krajobrazu
- 3 obszary Natura 2000
- 35 pomników przyrody
Ogród Zoologiczny i Palmiarnia Poznańska
W 2019 r. zwiększyła się liczba zwiedzających Palmiarnię Poznańską (o 22%) oraz liczba zwiedzających Ogród Zoologiczny (o 1%). Łącznie obiekty odwiedziło 717 669 osób (o 48 tys. więcej niż w 2018 r.).
Ogród Zoologiczny i Palmiarnia Poznańska prowadziły liczne działania w celu uatrakcyjnienia swoich ofert, w tym m.in.:
- Nowe Zoo:
- otwarto azyl dla ocalonych zwierząt. Budowa azylu była najbardziej popularnym projektem ogólnomiejskim, który został zgłoszony do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 – uzyskał ponad 4,8 tysiąca głosów. W azylu zamieszkały przyjęte z interwencji 2 lwy
arch. UMP
-
- zmodernizowano dach Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych oraz budynek Żółwi Dom
- wykonano I etap budowy wybiegu dla oryx’ów i antylop
- utworzono specjalnym ogródek, przyjazny dla owadów miododajnych
- na terenie Starego Zoo m.in. otwarto zmodernizowaną małpiarnię
- organizowano imprezy wystawiennicze i artystyczne (520 – w ogrodach zoologicznych, 58 – w Palmiarni oraz parku Wilsona)
- Palmiarnia Poznańska:
- zmodernizowano stację roboczą i monitorującą pracę systemu energetycznego
- dokonano naprawy i konserwacji elementów wietrzenia pawilonów
- wymieniono szyby w basenie wystawowym akwarium
- zmodernizowano pokrycie dachu muszli koncertowej w Parku Wilsona
- wyremontowano mostki znajdujące się na terenie Parku Wilsona
Ogród Zoologiczny w Poznaniu był koordynatorem akcji ratowania 10 tygrysów z nielegalnego transportu, które skrajnie wycieńczone były przetrzymywane na jednym z przejść granicznych z Białorusią. Dyrektor Poznańskiego Zoo, za swoje zaangażowanie w ratowanie zwierząt została uhonorowana nagrodą im. Andrieja Sacharowa, przyznaną przez Fundację „Zacny Uczynek”.
Rodzinne Ogrody Działkowe
W 2019 r. w Poznaniu funkcjonowało 84 Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD), o 2 mniej niż rok wcześniej. Liczba działek w ramach ROD wyniosła 17,6 tys., a ogólna powierzchnia – 720 ha (rok wcześniej 767 ha). Tereny te pełnią funkcję ekologiczną i społeczną.
Miasto Poznań w 2019 r. przeznaczyło ok. 0,5 mln zł na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych, tj. niemal dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Dofinansowanie umożliwia wykonanie niezbędnych modernizacji, w tym placów zabaw, oświetlenia, czy remontu świetlic.
Poznańskie cmentarze
Do ogólnodostępnych terenów zieleni zalicza się także 22 cmentarze o łącznej powierzchni 252 ha.
Największą powierzchnię (191 ha) posiadają cmentarze komunalne Junikowo i Miłostowo, na których w 2019 r. pochowano 3,7 tys. zmarłych, w tym 1,7 tys. w urnach. Na koniec 2019 r. liczba wolnych miejsc grzebalnych wynosiła 3,1 tys.
W ramach porozumienia zawartego miedzy Wojewodą Wielkopolskim a Prezydentem Miasta Poznania realizowano program utrzymania kwater i grobów wojennych na cmentarzach komunalnych Miłostowo i Junikowo. Dotyczyło to m.in. kwater wojskowych: żołnierzy polskich, żołnierzy radzieckich, ofiar nalotu na Poznań z 1.09.1939 r., grobów Powstańców Wielkopolskich, zbiorowych mogił ludności żydowskiej, grobów ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 r.
Poznań dla pszczół
W 2019 r. realizowano program „Poznań dla pszczół„, który miał być inspiracją dla lokalnych społeczności do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia owadów. Głównym celem programu była edukacja mieszkanek i mieszkańców w zakresie roli i znaczenia pszczół oraz owadów zapylających dla środowiska i gospodarki, a także zwiększanie ich populacji w mieście. Służyć temu ma powstanie tzw. Pasiek Miejskich, które będą wspierały wzrost populacji pszczół w mieście. Pierwsza pasieka miejska produkująca miód funkcjonuje od 2019 r. na Cytadeli. Poznań jest jedną z 269 gmin, które przyłączyły się w 2019 r. do „Manifestu Gmin Przyjaznym Pszczołom„, który jest częścią realizowanego od dziewięciu lat programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.