arch. UMP
W 2017 r. w rankingu portalu internetowego morizon.pl Poznań został uznany za najbardziej przyjazne polskie miasto dla cudzoziemców mieszkających w Polsce.
Cudzoziemcy zameldowani na pobyt stały lub czasowy
W 2017 r. udział cudzoziemców zameldowanych w Poznaniu na pobyt stały lub czasowy powyżej 3 miesięcy stanowił 0,5% mieszkańców miasta. W Poznaniu było zameldowanych ok. 2,7 tys. osób posiadających obce obywatelstwo, pochodzących z ponad 100 krajów, w tym 76% z Europy (28% z krajów Unii Europejskiej), w tym obywateli:
- Ukrainy (ok. 950 osób)
- Niemiec (ok. 200 osób)
- Białorusi (170 osób)
- Rosji (120 osób).
Spośród obywateli krajów Unii Europejskiej najwięcej cudzoziemców posiada obywatelstwo:
- włoskie (60 osób)
- brytyjskie, niderlandzkie, francuskie (po ok. 50 osób).
Udział osób z innych kontynentów wynosił:
- z Azji (14%)
- z Afryki (3,5%)
- z Ameryki Północnej (2,3%)
- z Ameryki Południowej (1,1%)
- z Australii i Oceanii (0,1%).
Liczba cudzoziemców zameldowanych w Poznaniu zwiększa się i w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła o połowę.
Studenci zagraniczni
Rocznie ponad 5 tys. cudzoziemców pobiera naukę w poznańskich szkołach wyższych, studiując na stałe lub czasowo w ramach programu Erasmus. Studiują oni głównie na Uniwersytecie Medycznym oraz Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Ponad połowa zagranicznych studentów pochodzi z Europy. Większość z nich, ok. 1,9 tys. osób, to obywatele Ukrainy. Licznie na pełen program studiów przyjeżdżają do Poznania także obywatele Białorusi, Chin, Indii, Norwegii i Kanady. Na wymianę czasową najczęściej przyjeżdżają obywatele Hiszpanii i Turcji.
Pracownicy zza granicy
Poznań staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla obcokrajowców. W 2017 r. Powiatowy Urząd Pracy zarejestrował 42,4 tys. oświadczeń pracodawcy o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca w Poznaniu (procedura ta dotyczy obywateli 6 krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy), w tym 91% oświadczeń dotyczyło obywateli Ukrainy, a 5% – Białorusi. Pracodawcy oferowali zatrudnienie głównie w usługach (50%), przetwórstwie przemysłowym (22%) oraz budownictwie (12%).
Cudzoziemcy w Poznaniu stanowili niewielką liczbę wśród zarejestrowanych bezrobotnych, ich udział nie przekraczał 0,5%.
Uczniowie – cudzoziemcy
W poznańskich szkołach zwiększyła się liczba uczniów – cudzoziemców. W publicznych placówkach oświatowych uczyło się 390 uczniów – cudzoziemców, w tym 250 dzieci uczęszczało do szkół podstawowych i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, którzy mieli możliwość korzystania z dodatkowych lekcji języka polskiego.
Integracja cudzoziemców
W 2017 r. do działań Miasta Poznania w zakresie wsparcia repatriantów należały m.in.:
- kontynuacja miejskiego programu pomocy dla rodzin z Mariupola na Ukrainie
- podjęcie przez Radę Miasta Poznania uchwał w sprawie umożliwienia osiedlenia się w Poznaniu repatriantów z Gruzji i Kazachstanu
- świadczenia pieniężne przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania w Polsce dla 204 posiadaczy Karty Polaka.
Miasto Poznań zorganizowało akcję Poznań dla Syrii oraz przyłączyło się do akcji Zaadoptuj kamizelkę.
W celu ułatwienia dostępu do informacji i usług miejskich dla obywateli Ukrainy uruchomiona została ukraińska wersja językowa oficjalnego portalu internetowego Miejski Informator Multimedialny.
W mieście aktywnie działa prowadzony przez Fundację Centrum Badań Migracyjnych Migrant Info Point oferujący wsparcie informacyjno-doradcze dla cudzoziemców. W 2017 r. Migrant Info Point, także przy wsparciu Miasta Poznania, realizował projekty o charakterze integracyjnym, informacyjnym, wspierającym i edukacyjnym, w tym m.in.:
- Airbag Poznań – Bezpieczeństwo i wsparcie dla Cudzoziemców
- Open Days MIP
- Grupa Wsparcia z MIP
- Zbuduj Własny Biznes z MIP i UMP.
W celu poznania innych kultur i integracji zorganizowano cykliczne wydarzenia kulturalne, jak m.in.:
- X Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna
- Festiwal Pora na Skandynawię
- XXVII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii
- My French Film Festival.