Działania inwestycyjne i modernizacyjne, podejmowane przez Miasto w miejskich placówkach ochrony zdrowia, obejmowały m.in.: kontynuację rozbudowy o nowe skrzydło głównego budynku Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej, kontynuację prac modernizacyjnych budynku Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych, modernizację infrastruktury technicznej i pomieszczeń Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia. Rozpoczęto prace związane z modernizacją infrastruktury budowlanej i technicznej części męskiej Oddziału Chirurgii Ogólnej i Minimalnie Inwazyjnej w Szpitalu Miejskim im. F. Raszei. Miejskie placówki ochrony zdrowia otrzymały m.in. nowy sprzęt medyczny i wyposażenie.

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia, jako pierwsza miejska placówka w Polsce, został wyposażony w robota chirurgicznego da Vinci czwartej generacji. Dzięki temu pacjenci zyskali dostęp do najnowocześniejszych, niezwykle precyzyjnych i minimalnie inwazyjnych zabiegów.

Autoryzowany robot chirurgiczny da Vinci czwartej generacji

da vinci

Źródło: UMP

Zakłada się, że rocznie z udziałem robota przeprowadzanych będzie ok. 100 zabiegów na oddziale urologii. Z jego pomocą można wykonywać operacje również z innych dziedzin, szczególnie w leczeniu nowotworów. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia został również wyposażony w 3-Teslowy rezonans magnetyczny, będący jednym z najnowocześniejszych urządzeń, dwukrotnie skracającym czas diagnostyki, szczególnie neurologicznej, neurochirurgicznej i urologicznej. Dzięki tym inwestycjom możliwe jest kompleksowe i aktualnie najbardziej precyzyjne leczenie, od diagnostyki po zabieg operacyjny. Ponadto w szpitalu uruchomiono poradnię onkologiczną oraz rejestrację telefoniczną „Call Center”, usprawniającą obsługę pacjentów.

Miejski szpital im. J. Strusia wzbogacił się o 3-Teslowy rezonans magnetyczny

rezons

Źródło: UMP

Nowo otwarta pracownia robotyki operacyjnej w Szpitalu Św. Rodziny również została wyposażona w robota da Vinci. Nowoczesne urządzenie będzie dostępne dla pacjentów Oddziału Urologicznego i Onkologii Urologicznej oraz Oddziału Położniczo-Ginekologicznego.

Ponadto kończono prace związane z realizacją pierwszego etapu budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego. Placówka powstaje w rejonie ulic Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego, na terenie przekazanym Uniwersytetowi Medycznemu im. K. Marcinkowskiego przez Miasto Poznań. W kwietniu 2024 r. zostały oficjalnie otwarte dwa pierwsze moduły szpitala. W 2023 r. została podpisana umowa na realizację drugiego etapu budowy, w efekcie którego powstaną kolejne 3 budynki szpitalne z wielospecjalistycznymi oddziałami. Zakłada się, że szpital będzie przyjmował rocznie 70 tys. pacjentów.