Poznańska baza sportowo-rekreacyjna obejmowała łącznie 1047 obiektów, w tym: 11 stadionów i boisk sportowych z widownią, 493 boiska i place treningowe, 190 hal i sal sportowych, 15 pływalni krytych, 2 pływalnie odkryte, 4 kąpieliska, 3 lodowiska, 8 kręgielni, 6 strzelnic, 6 przystani wodnych, 136 kortów tenisowych, 29 kortów do squasha, 9 ścian wspinaczkowych, 4 skateparki, 4 parki linowe, 7 miniboisk do gry w koszykówkę, 2 wrotkarnie, 4 parki trampolin, 4 miejsca do gry w paintball, 5 miejsc do gry w laser, 3 ośrodki z kortami do badmintona, 3 korty do padla, hipodrom, tor samochodowy, tor regatowy, letni tor saneczkowy, stok narciarski, tor łuczniczy, pole do minigolfa, kolejkę górską Adrenaline oraz 91 siłowni zewnętrznych.

Miejskimi terenami sportowo-rekreacyjnymi w Poznaniu zarządzał miejski zakład budżetowy – Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (POSiR).

Łącznie na pływalniach krytych, letnich i lodowiskach zarządzanych przez POSiR sprzedano 749,7 tys. biletów (o 17% więcej niż w roku poprzednim).

W 2023 r. aktywnie korzystano z obiektów sportowych POSiR-u, w tym z: pływalni krytych – 601 tys. sprzedanych biletów, pływalni letnich – 64,2 tys. biletów, lodowisk – ok. 84,6 tys. biletów.

Jednym z największych i najnowocześniejszych wodnych kompleksów rekreacyjno-sportowych w Polsce są poznańskie Termy Maltańskie. Zarządza nimi spółka z udziałem Miasta Poznania – Termy Maltańskie sp. z o.o. W 2023 r. z oferty kompleksu skorzystało prawie 1,3 mln osób (o 9% więcej niż rok wcześniej), najwięcej (70%) z oferty Aquaparku. Nowością na Termach było otwarcie własnej szkoły pływania dla dzieci oraz osób dorosłych. Nauka odbywała się zarówno w grupach, jak i indywidualnie.

Naturalnie wykształcone tereny rekreacyjne stanowi Dolina Warty wraz z dopływami – Cybiną i Bogdanką. Ich dostępność i bezpieczeństwo Miasto zwiększało dzięki takim działaniom i projektom, jak m.in.: rozbudowa Wartostrady pieszo-rowerowej, projekt edukacyjno-informacyjny pn. „Brama otwarta na rzekę”, cykl kulturalno-przyrodniczy „Rzeka Żywa”, utworzenie zorganizowanych miejsc do relaksu, odpoczynku i różnych inicjatyw kulturalnych (m.in. 15. edycja KontenerART, Ogród Szeląg, Rojber Plaża, Nurt, Klub na Fali, Burger KONT, Działka, Barbarka ze spokojem, Stary Port Beach Bar), funkcjonowanie poznańskiego Tramwaju Wodnego, stref biwakowych, tymczasowej przystani jachtowej i wypożyczalni motorówek i kajaków w Starym Porcie, a także Łazienek Rzecznych i Dziecińca pod Słońcem. Zakończono prace związane z budową kładki pieszo-rowerowej łączącej os. Morasko-Radojewo z Owińskami, tym samym kładka w sposób naturalny stała się przedłużeniem Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego na zachodnim brzegu Warty i szlaków rowerowych po stronie wschodniej (np. Cysterski Szlak Rowerowy, Szlak Kościołów Drewnianych). Rozpoczęto budowę tzw. mostów Berdychowskich przez rzeki Wartę i Cybinę. Tereny nadrzeczne zostały wyposażone w kontenery na odpady i toalety przenośne, dbano także o utrzymanie porządku.

Otwarta pod koniec lipca kładka w Owińskach stała się szybko atrakcją turystyczną, do której można dojść lub dojechać rowerem od strony Poznania

kładka owińska 4

Źródło: UMP (fot czerwonak.pl/Marcin Deckert)
Wakacyjny KontenerART

kontener art

Źródło: UMP

Na terenie Poznania znajdują się 4 jeziora: Maltańskie, Rusałka, Strzeszyńskie i Kierskie. Wody poznańskich jezior podlegają stałej rekultywacji, a ich jakość ciągle poddawana jest obserwacji i badaniom. W 2023 r. działały 4 miejskie kąpieliska o długości 230 m linii brzegowej. Były to: Plaża Parkowa w Kiekrzu, Plaża Smocza w Krzyżownikach, Plaża Malibu nad jeziorem Strzeszyńskim, a także Kąpielisko Rusałka. Wyłączone z użytkowania zostało Kąpielisko Malta nad Jeziorem Maltańskim z uwagi na często występujące tam zakwity sinic.

Kąpieliska w Poznaniu

kąpieliska

Źródło: UMP (fot. POSiR)

Oferta spędzania czasu wolnego, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla pasjonatów historii i transportu, obejmowała m.in. przejazdy taborem zabytkowym: Kolejką Parkową Maltanka (sprzedano 86,7 tys. biletów, przewieziono 117,5 tys. osób) oraz autobusowymi i tramwajowymi liniami turystycznymi (sprzedano ponad 13 tys. biletów).

Co roku Maltanka funkcjonuje od końca kwietnia do końca września

Maltanka

Źródło: UMP (fot. MPK)