listopad 2024
Poznański rynek pracy w III kwartale 2024 r.
W kolejnych miesiącach III kwartału 2024 r. poziom bezrobocia w Poznaniu utrzymywał się na podobnym poziomie. Na koniec września liczba bezrobotnych wyniosła 3,7 tys. osób, a stopa bezrobocia 1,1%.
październik 2024
Przeciętne trwanie życia mieszkanek i mieszkańców Poznania w 2023 r.
W 2023 r., po okresie skracania się oczekiwanego, przeciętnego trwania życia, spowodowanego nadumieralnością związaną z pandemią COVID-19, po raz drugi z rzędu nastąpiło wyraźne jego wydłużenie zarówno w Poznaniu, jak i w kraju. Poznaniacy żyją dłużej niż mężczyźni w kraju o blisko 2 lata, natomiast poznanianki o blisko pół roku dłużej niż statystycznie przeciętna Polka.
Rozwój funkcji turystycznej Poznania na tle miast
Rynek turystyczny w Poznaniu jest coraz bliżej „odbudowania się” po okresie zawirowań spowodowanych pandemią Covid-19.
sierpień 2024
Cudzoziemcy zameldowani w Poznaniu w 2024 r.
W Poznaniu w 2024 r. wzrosła liczba zameldowanych cudzoziemców. Obecnie w naszym mieście zameldowanych jest 10 341 osób posiadających obce obywatelstwo, o 349 więcej niż rok temu. Poznań zamieszkuje także liczna grupa niezameldowanych cudzoziemców, są to głównie uchodźcy z Ukrainy oraz osoby, które pracują tymczasowo na podstawie oświadczeń pracodawców o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom lub zezwoleń na pracę sezonową. Można szacować, że ich liczba dochodzi do 80 tys. osób.
Dojeżdżający do pracy w Poznaniu w 2021 r.
W 2021 r. do pracy w Poznaniu przyjeżdżało 106,7 tys. osób, co lokowało stolicę Wielkopolski na 4. miejscu w kraju. Z kolei wśród miast z największą liczbą mieszkańców wyjeżdżających do pracy, Poznań znalazł się na 2. miejscu (40,7 tys. osób).
lipiec 2024
Poznański rynek pracy w I półroczu 2024 r.
W I półroczu 2024 r. w Poznaniu notowano bardzo niski poziom bezrobocia. Na koniec czerwca liczba bezrobotnych wyniosła 3,6 tys., a stopa bezrobocia 1,1%. Był to jeden z najniższych poziomów bezrobocia w skali kraju.
Wyniki egzaminu ósmoklasistów w Poznaniu w 2024 r.
Uczennice i uczniowie z poznańskich szkół przystępujący w 2024 r. do egzaminu ósmoklasistów najwyższe średnie wyniki uzyskali z języków rosyjskiego, hiszpańskiego oraz angielskiego. Średni wynik uczniów z poznańskich szkół z obowiązkowych egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz z najczęściej zdawanego języka angielskiego był wyższy niż uczniów ze szkół w województwie wielkopolskim oraz w kraju, zbliżony z wynikami uczniów w powiecie poznańskim, zaś wśród 5 największych polskich miast – usytuowały Poznań na 4. miejscu
Dochody mieszkańców Poznania w 2023 r.
Poznań był piątym miastem w Polsce pod względem wysokości rocznych dochodów uzyskiwanych przez mieszkańców oraz przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Mieszkańcy Poznania dysponowali, analogicznie jak w roku ubiegłym, o 1/3 większym dochodem niż średnio w Polsce, ale o 1/5 mniejszym niż średnio w Europie, co oznacza, że w porównaniu z rokiem ubiegłym różnica ta się zmniejszyła.
Bezrobocie osób młodych 2023
Dobra sytuacja na rynku pracy Poznania i powiatu poznańskiego sprzyja utrzymywaniu niskiego udziału osób do 30. roku życia w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. Jednak szczegółowe dane wskazują, że wśród tej kategorii osób występuje duża rotacja bezrobotnych. Problemem jest podejmowanie krótkookresowego zatrudnienia i liczne rezygnacje ze wsparcia już po pierwszym kontakcie z doradcą klienta Urzędu. Młodzi bezrobotni deklarują posiadanie umiejętności wymaganych przez pracodawców, jednak analiza podjęć pracy i krótkotrwałość zatrudnienia wskazują, że w znacznej części umiejętności te pozostają na poziomie wyłącznie deklaratywnym.
czerwiec 2024
Poznańskie uczelnie w czołówce Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024.
Poznańskie uczelnie znalazły się w czołówce 25. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024 opublikowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. W swoich kategoriach 2. miejsce zajęła Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, a 3. miejsca zajęły Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Równolegle opublikowany został także Ranking wg Grup Kryteriów Studiów, w którym oceniono 74 kierunki. Spośród głównych kryteriów, Politechnika Poznańska zajęła 1. miejsce pod względem innowacyjności, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego zajęła 2. miejsce pod względem potencjału naukowego, a Uniwersytet im. Adama Mickiewicza znalazł się na 3. miejscu pod względem prestiżu.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zajął także 4. miejsce wśród uczelni polskich w światowym rankingu U.S.News Best Global Universities 2024–2025.
Poznań uplasował się również na 4. miejscu w skali kraju w rankingu QS Best Student Cities 2025, prezentującym najatrakcyjniejsze miasta dla studentów.
maj 2024
Wybrane nagrody, rankingi i konkursy, w których Miasto Poznań wzięło udział w latach 2023-2024
Poznański rynek pracy w I kwartale 2024 r.
W I kwartale 2024 r. w Poznaniu odnotowano niewielki wzrost poziomu bezrobocia. Na koniec marca liczba bezrobotnych wyniosła 3,9 tys. osób, a stopa bezrobocia 1,1% i była jedną z najniższych w kraju.
luty 2024
Rodziny w Poznaniu według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP) w Poznaniu mieszkało 143 tys. rodzin. Było to 13,9 tys. rodzin mniej niż podczas spisu w 2011 r. Podobnie jak dziesięć lat temu, rodziny najczęściej posiadały jedno dziecko. Choć niezmiennie wśród rodzin największy udział stanowiły małżeństwa, to ich liczba pomiędzy spisami zmniejszyła się o 1/5, zaś liczba związków niesformalizowanych wzrosła ponad dwukrotnie.
styczeń 2024
Poznański rynek pracy w IV kwartale 2023 r.
W 2023 r. w Poznaniu odnotowano spadek poziomu bezrobocia. Na koniec grudnia liczba bezrobotnych wyniosła 3,5 tys., a stopa bezrobocia osiągnęła poziom 1,0% i należała do najniższych w kraju.
Mieszkańcy Poznania w 2022 r.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na koniec 2022 r. w Poznaniu mieszkało 541,3 tys. osób. Istnieją jednak grupy ludności, które nie są w pełni ujmowane przez statystykę GUS-u. Należy do nich m.in. znaczna część studentów studiów stacjonarnych, duża grupa osób mieszkających i pracujących,
ale niezameldowanych w Poznaniu, cudzoziemcy pracujący w Poznaniu tymczasowo lub na podstawie pozwolenia na pracę, a także uchodźcy wojenni z Ukrainy (do 40 tys. osób). Po uwzględnieniu tych dodatkowych grup, można szacować, że w Poznaniu przebywa do 120 tys. osób więcej, niż wynika
to z zestawień GUS-u. W załączniku do pobrania znajduje się opracowanie oraz tabele w pliku Excel.
Wyniki rankingów portalu “Perspektywy” w 2024 r.
Wśród 1500 polskich szkół sklasyfikowanych w rankingach portalu
„Perspektywy 2024” znalazły się łącznie 44 licea i technika z Poznania, czyli
tyle samo szkół ile było w roku ubiegłym. Na najwyższych miejscach znalazły
Technikum Komunikacji w ZSK (7. miejsce) oraz VIII Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza (21. miejsce).
październik 2023
Poznański rynek pracy w III kwartale 2023 r.
Poznański rynek pracy w III kwartale 2023 r.
W kolejnych miesiącach III kwartału 2023 r. poziom bezrobocia w Poznaniu utrzymywał się na podobnym poziomie. Na koniec września liczba bezrobotnych wyniosła 3,7 tys. osób, a stopa bezrobocia 1,1%.
Przeciętne trwanie życia mieszkanek i mieszkańców Poznania w 2022 r.
W 2022 r., po okresie skracania się oczekiwanego, przeciętnego trwania życia, spowodowanego nadumieralnością związaną z pandemią COVID-19, nastąpiło wyraźne wydłużenie przeciętnego trwania życia mieszkanek i mieszkańców zarówno w Poznaniu, jak i w kraju. Poznaniacy żyją o 2 lata dłużej niż mężczyźni w kraju, natomiast poznanianki o 0,5 roku dłużej niż statystycznie przeciętna Polka.
sierpień 2023
Cudzoziemcy zameldowani w Poznaniu w 2023 r.
W Poznaniu w 2023 r. wzrosła liczba zameldowanych cudzoziemek i cudzoziemców. Obecnie w naszym mieście zameldowanych jest 10,0 tys. osób posiadających obce obywatelstwo, o 1,5 tys. więcej niż rok temu. Poznań zamieszkuje także liczna grupa niezameldowanych cudzoziemców, są to głównie uchodźcy z Ukrainy oraz osoby, które pracują tymczasowo na podstawie oświadczeń pracodawców o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom lub zezwoleń na pracę sezonową. Można szacować, że ich liczba dochodzi do 90 tys. osób.
Poznański rynek pracy w I półroczu 2023 r.
W I półroczu 2023 r. w Poznaniu notowano bardzo niski poziom bezrobocia. Na koniec czerwca liczba bezrobotnych wyniosła 3,7 tys., a stopa bezrobocia 1,0%. Był to najniższy poziom bezrobocia w skali kraju.
lipiec 2023
Ambulatoryjna opieka zdrowotna w 2022 r.
Zwiększyła się liczba porad udzielonych zarówno przez lekarzy rodzinnych, jak i specjalistów, przy czym w większym stopniu wzrosła liczba porad specjalistów. Wśród korzystających z czynnej opieki lekarskiej wzrosła liczba dzieci, zaś zmniejszyła się liczba osób dorosłych. Dzieci najczęściej były leczone z powodu dychawicy oskrzelowej, z kolei dorośli – z powodu chorób układu krążenia. Po okresie stabilizacji, wzrosła liczba zgonów oraz wskaźnik umieralności. Najczęstszą przyczyną zgonów były choroby układu krążenia oraz nowotwory.
Wyniki egzaminu ósmoklasistów w Poznaniu w 2023 r.
Uczennice i uczniowie z poznańskich szkół przystępujący w 2023 r. do egzaminu
ósmoklasistów najwyższe średnie wyniki uzyskali z języków rosyjskiego,
hiszpańskiego oraz angielskiego. Średni wynik uczniów z poznańskich szkół
z obowiązkowych egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz z najczęściej
zdawanego języka angielskiego był wyższy niż uczniów ze szkół w powiecie
poznańskim, województwie wielkopolskim oraz w kraju, zaś wśród 5 największych
polskich miast – usytuowały Poznań na 4. oraz 3. miejscu.
Bezrobocie absolwentów szkół ponadpodstawowych Poznania i powiatu poznańskiego z roku szkolnego 2021/2022
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu zarejestrowało się 1,3% absolwentów szkół ponadpodstawowych, a osoby młode do 30. roku życia stanowiły ok. 16% wszystkich bezrobotnych. Pracę podjęła niemal połowa absolwentów z rocznika 2022 zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu. Natomiast na koniec lutego 2023 r. niemal co czwarta zarejestrowana osoba po ukończeniu szkoły nadal była bezrobotna.
czerwiec 2023
Poznańskie uczelnie w czołówce Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023
Poznańskie uczelnie znalazły się w czołówce 23. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy opublikowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. W swoich kategoriach 1. miejsce zajął Uniwersytet Przyrodniczy, 2. miejsce zajęła Akademia Wychowania Fizycznego, a 3. miejsca zajęły Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Zestawienie dotacji celowych udzielanych z budżetu Miasta Poznania, działalność Komisji Dialogu Obywatelskiego.
Wartość mienia w posiadaniu jednostek organizacyjnych Miasta, grunty Miasta Poznania według form ich władania, wartość nominalna udziałów/akcji Miasta Poznania w spółkach prawa handlowego, dochody z tytułu gospodarowania nieruchomościami przez Miasto Poznań.
Rada Miasta Poznania (Radni, praca Rady), miejskie jednostki organizacyjne, decyzje administracyjne w 2022 r.
Projekty zgłoszone do PBO, podział środków na projekty rejonowe, zwycięskie projekty PBO, obszary pożytku publicznego realizowanych inicjatyw oddolnych regrantingowych, wykaz podmiotów, które uzyskały dotacje na działania Sąsiedzkich Centrów Inicjatyw Lokalnych.
Jednostki pomocnicze Miasta – osiedla – dane statystyczne, uchwały podjęte przez organy osiedli, wydatki jednostek pomocniczych Miasta Poznania, przedsięwzięcia realizowanie ze środków naliczonych dla osiedli przekazane do realizacji właściwym merytorycznie wydziałom UMP i jednostkom organizacyjnym, lokalne inicjatywy społeczne jednostek pomocniczych Miasta.
Główne źródła dochodów budżetu Miasta, wydatki ogółem według dziedzin, wydatki majątkowe według dziedzin.
Dochody mieszkańców Poznania w 2022 r.
Poznań był piątym miastem w Polsce zarówno pod względem wysokości rocznych dochodów uzyskiwanych przez mieszkańców, jak również pod względem przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Mieszkańcy Poznania dysponowali o 1/3 większym budżetem niż średnio w Polsce, ale o 1/4 mniejszym niż średnio w Europie.
maj 2023
Poznański rynek pracy w I kwartale 2023 r.
W I kwartale 2023 r. w Poznaniu odnotowano wzrost poziomu bezrobocia. Na koniec marca liczba bezrobotnych wyniosła 4,1 tys. osób, a stopa bezrobocia 1,1% i była najniższa w kraju.
marzec 2023
Dzieci i uczniowie uchodźczy z Ukrainy w przedszkolach i szkołach w 2022 r.
Dzieci i uczniowie pochodzący z Ukrainy stanowili największą grupę wśród dzieci i uczniów zagranicznych w poznańskich placówkach. Trzykrotnie w ciągu ostatnich trzech lat zwiększyła się łączna liczba dzieci i uczniów pochodzących z Ukrainy uczęszczających do poznańskich przedszkoli oraz szkół. Dzieci i uczniowie uchodźczy stanowili blisko połowę dzieci i uczniów pochodzenia ukraińskiego w poznańskich przedszkolach i szkołach.
luty 2023
Poznański rynek pracy w 2022 r.
W 2022 r. w Poznaniu odnotowano spadek poziomu bezrobocia. Na koniec grudnia liczba bezrobotnych wyniosła 3,6 tys. a stopa bezrobocia osiągnęła poziom 1,0% i była najniższa w kraju.
Mieszkańcy Poznania w 2021 r.
Opracowanie przedstawia sytuację demograficzną Poznania na tle aglomeracji oraz największych miast w Polsce. W tekście wykorzystano także wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. W załączniku do pobrania znajduje się opracowanie oraz tabele w pliku Excel.
Rankingi portalu Perspektywy 2023
W rankingach portalu „Perspektywy 2023” znalazły się łącznie 44 licea i technika z Poznania. Z roku na rok coraz więcej poznańskich szkół jest ujmowanych w tych rankingach.
listopad 2022
Przeciętne trwanie życia mieszkańców Poznania w 2021 r.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 r. w Polsce przeciętne trwanie życia mężczyzn wyniosło 71,8 a kobiet – 79,7 lat. Systematyczne wydłużanie się przeciętnego trwania życia, notowane w Polsce od ponad 20 lat, zostało w 2020 r. i w 2021 r. przerwane przez epidemię COVID-19, która spowodowała jego skrócenie (w ciągu 2 lat), w przypadku kobiet o 2,1 roku, natomiast w przypadku mężczyzn o 2,3 roku.
Pomoc społeczna w Poznaniu w 2021 r.
Pomocą społeczną w 2021 r. zostało objętych blisko 22 tys. poznanianek i poznaniaków, co stanowiło 4,2% ogólnej liczby osób mieszkających w Poznaniu. Dla zdecydowanej większości przyczyną potrzeby wsparcia była długotrwała lub ciężka choroba. Najczęściej pomocy potrzebowały osoby: w wieku produkcyjnym, tworzące jednoosobowe gospodarstwa domowe, utrzymujące się z emerytury.
październik 2022
Poznański rynek pracy w III kwartale 2022 r.
Według Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu (PUP) na koniec września 2022 r. liczba bezrobotnych w Poznaniu wyniosła 3,8 tys. osób, czyli o 0,2 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Oznacza to, że bez pracy pozostaje 1,0% aktywnych zawodowo poznaniaków, czyli najmniej w skali kraju oraz najmniej od 1990 r.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Poznaniu w I półroczu 2022 r.
W I półroczu 2021 r. obserwuje się niewielkie zmniejszenie liczby mieszkań oddanych do użytkowania w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Według danych GUS, w Poznaniu w I półroczu 2022 r. do użytkowania oddano 2698 mieszkań, tj. o 3,6% mniej niż w I półroczu 2021 r. Pomimo, że ceny mieszkań na rynku nieruchomości stale rosną, to dostępność mieszkań utrzymuje się na dosyć stabilnym poziomie – 0,86.
Mikroprzedsiębiorstwa w Poznaniu w 2021 r.
W 2021 r. w Poznaniu działało 118,8 tys. aktywnych mikroprzedsiębiorstw, podczas gdy w 2010 r. funkcjonowało ich ok. 93 tys. Szczególnie dynamiczny wzrost nastąpił od 2016 r., z wyjątkiem 2018 r., kiedy dokonano wykreśleń podmiotów nieaktywnych. Większość mikroprzedsiębiorstw to firmy jednoosobowe. Udział mikroprzedsiębiorstw w ogóle poznańskich przedsiębiorstw wyniósł 96,6%.
wrzesień 2022
Bezrobocie absolwentów szkół ponadpodstawowych w 2021 r.
Raport Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu analizuje relację pomiędzy szkolnictwem a rynkiem pracy w aglomeracji poznańskiej oraz sytuację absolwentów po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej na każdym z poziomów nauczania. Obejmuje absolwentów szkół wyższych, szkół policealnych, techników, liceów. Opracowanie obrazuje sytuację bezrobocia wśród absolwentów i absolwentek szkół ponadgimnazjalnych Poznania i powiatu poznańskiego, dla których ostatnim rokiem szkolnym edukacji był rok 2020/2021.
Wyniki matur w 2022 r. w Poznaniu
Blisko 7 tys. maturzystek i maturzystów przystąpiło do egzaminu maturalnego w 2022 r. w poznańskich szkołach. Maturę zdało 84% uczennic i uczniów, a najwyższe wyniki uzyskali oni z języków obcych nowożytnych. Wśród największych polskich miast udział maturzystek i maturzystów kończących maturę z wynikiem pozytywnym uplasował Poznań na 3. pozycji.
sierpień 2022
Cudzoziemcy zameldowani w Poznaniu w 2022 r.
W Poznaniu w 2022 r. wzrosła liczba cudzoziemców. Obecnie w naszym mieście zameldowanych jest 8,5 tys. osób posiadających obce obywatelstwo, o 0,8 tys. więcej niż rok temu. W Poznaniu zamieszkuje także liczna grupa niezameldowanych cudzoziemców, głównie uchodźców z Ukrainy, ale również osób, które pracują tymczasowo na podstawie oświadczeń pracodawców o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom lub zezwoleń na pracę sezonową. Można szacować, że ich liczba dochodzi do 100 tys. osób. Od lutego 2022 r., ok. 31 tys. uchodźców z Ukrainy nadano w Poznaniu nr PESEL.
Poznański rynek pracy w 1 półroczu 2022 r.
W I półroczu 2022 r. w Poznaniu odnotowano spadek poziomu bezrobocia. Na koniec czerwca liczba bezrobotnych wyniosła 4,1 tys. a stopa bezrobocia 1,2%. Był to najniższy poziom bezrobocia w skali kraju.