Miejskie instytucje kultury współpracowały z licznymi podmiotami krajowymi przy realizacji wydarzeń kulturalnych w Poznaniu. Ze względu na pandemię COVID-19 i wprowadzone obostrzenia w działalności stacjonarnej na wiele działań, głównie realizowanych online, otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Biblioteka Raczyńskich
W ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Raczyńskich zakupiła:
- dostęp do zasobów Legimi (e-booki) i ebookpoint Biblio (e-booki oraz kursy wideo);
- nowości wydawnicze (41 712 egzemplarzy książek i 2 232 audiobooków nowości wydanych w 2020 r.).
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udzieliło ponadto Bibliotece Raczyńskich dofinansowania do takich projektów, jak:
- CZYTATY4 – cykl 7 spotkań dla dzieci i rodziców:
- Czytaty 4 łapy: …i w puszczy. Spotkanie z leśnikami z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu;
- Czytaty 4 kąty: trójkąty i kwadraty na okrągło. Warsztaty matematyczne z Math Riders;
- Czytaty 4 łapy: W pustyni. Spotkanie z Remigiuszem Kozińskim;
- Czytaty 4 pory roku: wokół nas. Warsztaty fotograficzne z Tomaszem Siudą;
- Czytaty 4 koła: w pociągu. Spotkanie z Joanną Skubiszyńską;
- Czytaty 4 kąty: miary i wagi. Warsztaty matematyczne z Math Riders;
- Czytaty 4 pory roku: u Vivaldiego. Spotkanie z dr Agnieszką Brojek i studentami Akademii Muzycznej;
- Mól w sieci – spotkania online z blogerami, vlogerami, influencerami, którzy są również autorami tradycyjnych książek:
- dwa spotkanie z udziałem Łukasza Dąbrowskiego, Jakuba Stankowskiego i Konrada Niedziułki, autorów vloga i książki Urbex history. Fukushima. Wchodzimy do skażonej strefy;
- spotkanie z Rafałem Fronią, himalaistą i autorem książek;
- spotkanie dr Moniką Górską o storytellingu;
- spotkanie dziennikarzem Dariuszem Rosiakiem;
- spotkanie z Michałem Larkiem, pisarzem, twórcą podcastów;
- spotkanie z Piotrem Strzeżyszem, pisarzem i podróżnikiem;
- Biblioteka Raczyńskich dla seniora – wykłady i koncerty online (z wyjątkiem stycznia i lutego, kiedy odbyły się dwa wydarzenia w formie stacjonarnej):
- koncert chóru Poznańskie Senioritki z udziałem Tomasza Grdenia;
- „Piosenki filmowe dwudziestolecia”. Wykład prof. Joanny Maleszyńskiej;
- „Jeremi mężczyzna piosenny”. Koncert online w wykonaniu aktorek z asz.teatru;
- „Bułat Okudżawa z republiki poetów”. Wykład prof. Joanny Maleszyńskiej;
- „Po staropolską na nutę Kowalską”;
- Muzea Biblioteki Raczyńskich online – cykl wykładów i prezentacji o twórczości i historiach życia bohaterów muzeów literackich Biblioteki Raczyńskich:
- Wdowa po trzech mężach versus Hajduczek? O tym, jak Henryk Sienkiewicz tworzył swoich bohaterów literackich;
- Kraszewskiego podróże włoskie. Wykład prof. Wiesława Ratajczaka;
- Przypadkowa zbieżność, czy słodka zemsta? O skandalach z prywatnego życia Henryka Sienkiewicza. Oprowadzanie kuratorskie online po wystawie „Trójkąty miłosne u Sienkiewicza”, odsłona 1 – Pan Wołodyjowski;
- Wileńskie ścieżki poetów. Prelekcja Katarzyny Węglickiej;
- Pocztówka pod pseudonimem – mała karta, wielka sztuka i Henryk Sienkiewicz. Oprowadzanie kuratorskie online po wystawie „Trójkąty miłosne u Sienkiewicza”, odsłona 1 – Pan Wołodyjowski;
- Spotkania Kraszewskiego z Sienkiewiczem. „Rzym za Nerona“ i „Quo vadis“. Prelekcja prof. Wiesława Ratajczaka;
- Sienkiewicz modny czy niemodny. Prelekcja Mirelli Kryś;
- Polesia czar – opowieść o krainie bagien. Prelekcja Katarzyny Węglickiej;
- „Dziecięcia Starego Miasta“… i „Inne obrazki z natury“. Prelekcja prof. Wiesława Ratajczaka;
- Poetka i marszałek, czyli o „Ścieżce obok drogi“. Prelekcja Mirelli Kryś;
- Zagłoba swatem. Spektakl asz.teatru na podstawie jednoaktówki Henryka Sienkiewicza, reż. Anna Szymczak;
- Portret niezwykłej kobiety. Dionizja z Iwanowskich Poniatowska (1816-1868) – dama, pisarka, filantropka. Prelekcja prof. Elżbiety Nowickiej;
- Na szerokim Podolu – ciekawie bywało na Kresach. Prelekcja Katarzyny Węglickiej;
- Popołudnie na Gajowej. Prelekcja Mirelli Kryś;
- W rytmie Sienkiewicza. Warsztaty dla rodzin z dziećmi;
- Kraszewski – filar naszej wolności. Prelekcja prof. Wiesława Ratajczaka;
- Poznań we wspomnieniach poetki. Prelekcja Mirelli Kryś;
- edycja i promocja „Przedostatnich wierszy” Mariana Grześczaka – w ramach projektu:
- wybrano, opracowano i przygotowano do druku 32 wiersze z archiwum literackiego M. Grześczaka znajdującego się w zbiorach Biblioteki Raczyńskich;
- wydano książkę „Przedostatnie wiersze” (w serii „Poezja i proza poznańskich polonistów”);
- przeprowadzono działania promujące książkę.
Centrum Kultury ZAMEK
Centrum Kultury ZAMEK we współpracy z innymi podmiotami krajowymi realizowało następujące projekty:
- Nieznane oblicza Japonii – projekt realizowany w ramach działalności Kina Pałacowego we współpracy z Ambasadą Japonii w Polsce, obejmujący prezentację filmów w różnych stylistykach, skierowanych do odbiorców w różnym wieku, ukazujących Japonię z perspektywy jej tradycji i fascynującej historii;
- wystawa „Nieznany impresjonizm. Manet, Pissarro i im współcześni” – wystawa realizowana we współpracy z Ashmolean Museum w Oksfordzie (Wielka Brytania) oraz Muzeum Narodowym w Krakowie;
- 24. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA – festiwal wsparty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dotacja na organizację) oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który ufundował dwie drugie nagrody (Srebrne Zamki) w głównym konkursie filmów dokumentalnych;
- Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska! – projekt obejmujący działania integrujące sektor kultury z sektorem oświaty realizowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w zakresie regrantingu projektów z zakresu animacji społeczno-kulturowej realizowanych na terenie województwa wielkopolskiego.
Centrum Kultury ZAMEK otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego także na realizację projektów o cechach innowacji społecznej skierowanych do osób z niepełnosprawnościami – „Sztuka w ciemno. Zdalne warsztaty sensualne” oraz „Obrazy wrażliwe. Awaria znaczy działanie”.
Estrada Poznańska
Estrada Poznańska otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury na realizację projektu „Kultura w Sieci – Bufor Kultury – Estrada w Sieci”. Celem projektu była produkcja materiału muzycznego reprezentującego różne style i gatunki muzyczne w wykonaniu poznańskich artystów skojarzonych przez Estradę Poznańską oraz słuchowisk teatralnych dla dzieci i dorosłych, wykonanych przez aktorów poznańskich teatrów. Powstały 4 duety muzyczne oraz 6 słuchowisk (3 dla dzieci oraz 3 dla dorosłych).
Kino Muza współpracowało z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej w zakresie realizacji stacjonarnych i wirtualnych spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego KAMERA w Kinie Muza (we współpracy z MOJEeKINO.pl).
Galeria Miejska Arsenał
W 2020 r. z dotacji uzyskanej w programie „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Galeria Miejska Arsenał zakupiła 4 dzieła poznańskich artystów: Izabelli Gustowskiej, Jarosława Kozłowskiego i Rafała Jakubowicza. Dzieła te prezentowano w ramach wystawy „Nowa kolekcja”.
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne w ramach współpracy z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu przygotowało wystawę czasową „Szachy sandomierskie”, ukazującą jeden z najważniejszych zespołów zabytków związanych z grą w szachy z terenu średniowiecznej Europy odkryty w Sandomierzu.
Poznański Chór Chłopięcy
Poznański Chór Chłopięcy otrzymał wsparcie z Funduszu Wsparcia Kultury na XIII Poznańskie Kolędowanie w czasach zarazy. Współpracował również z Muzeum Narodowym w Poznaniu przy realizacji projektu „Chór w czasach zarazy”. Inicjatywa ta objęła nagranie dwóch teledysków w poznańskiej Farze oraz pełnego koncertu w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Projekt pozwolił artystom na uczestniczenie w życiu kulturalnym i zaspokoił potrzebę spotkania z publicznością, a przejście do formuły online zwiększyło liczbę odbiorców działań chóru w mediach społecznościowych.
Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Informacje o współpracy krajowej Poznańskiego Centrum Dziedzictwa zawarto w rozdziale Promocja turystyczna Poznania.
Teatr Muzyczny
Teatr Muzyczny w 2020 r. kontynuował współpracę z Instytutem Adama Mickiewicza, który jest partnerem spektaklu „Virtuoso – musical o I.J. Paderewskim”. Instytut Adama Mickiewicza zainicjował powstanie musicalu „Virtuoso” w USA oraz wsparł finansowo realizację telewizyjnego nagrania spektaklu.
Teatr Muzyczny współpracował również z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przy realizacji projektu „Paddymania – koncert edukacyjny o I.J. Paderewskim online”. Dzięki podjętej współpracy 11 listopada 2020 r., z okazji Święta Niepodległości, placówki dyplomatyczne na całym świecie udostępniły film video „Paddymania”.
Teatr Ósmego Dnia
W 2020 r. Teatr Ósmego Dnia otrzymał środki z Funduszu Wsparcia Kultury na realizację cyklu „Na odwrót, wywrót oraz opak”, obejmującego przygotowanie kilku krótkich, rymowanych, animowanych etiud filmowych. Ponadto, w geście solidarności wobec środowiska artystycznego znajdującego się przez pandemię w trudnej sytuacji, dzięki wsparciu z funduszu teatr dofinansował nie tylko własnych artystów, zatrudnionych w Teatrze Ósmego Dnia, ale również innych artystów związanych z Poznaniem.
W ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego Teatr Ósmego Dnia organizuje corocznie Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej. W 2020 r. ze względu na pandemię konkurs ten nie mógł się odbyć.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
W ramach współpracy z instytucjami krajowymi Wielkopolskie Muzeum Niepodległości otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury na realizację projektów:
- „Wirtualny spacer po nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego”(w ramach Programu Kultura w Sieci 2020) – dzięki realizacji projektu stworzono wirtualną prezentację po wystawie stałej w projektowanym, nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919; w prezentacji pokazano eksponaty, które w symboliczny sposób opowiadały o zwycięskim zrywie Wielkopolan; materiał dopełnił katalog wystawy poszerzony o wybrane eksponaty, udostępniony w formie online;
- „Obchody 64. rocznicy Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956” (w ramach Programu Kultura – Interwencje 2020) – w ramach realizacji projektu, oprócz głównych uroczystości, zorganizowano czasową wystawę edukacyjną oraz wiele interaktywnych działań edukacyjnych i kulturalnych adresowanych do młodzieży, m.in. II Test wiedzy o Poznańskim Czerwcu, IV Ogólnoszkolna Konferencja „Młodych Rozprawa nad Czerwcem ’56”, VIII edycja akcji „Światełko dla Czerwca ’56”, konkursy na poezję dotyczącą Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz na logotyp związany z kolejną, 65. rocznicą Poznańskiego Czerwca.
Współpracując z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przygotowało w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wspieranie działań muzealnych następujące wystawy czasowe:
- „Dragoni Generała Maczka. Rzeszów 1937 – Świętoszów 2020” – celem wystawy było przybliżenie historii 10. Pułku Dragonów – od jego powstania do współczesności (jednostka ta działała w ramach 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka); wystawa w atrakcyjny sposób usystematyzowała obecny stan wiedzy na temat jednostki oraz ujawniła kilka nowych, nieznanych dotąd faktów i niepublikowanych dotychczas zdjęć;
- „Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córek” – wystawa została przygotowana na podstawie źródeł epistolografii autorstwa żony i córki Antoniego Radziwiłła i przybliżyła mało znane dzieje wielkopolskich Radziwiłłów, w tym ich epokę oraz życie codzienne ówczesnej arystokracji; wystawie towarzyszyło wydanie ekskluzywnego katalogu zawierającego listy opublikowane w niemieckiej wersji językowej wraz z ich tłumaczeniem na język polski.
W wyniku pandemii i konieczności zamknięcia muzeów wystawy te dla szerokiej publiczności prezentowane były tylko przez kilka dni. W związku z tym wydłużono okres prezentacji wystaw do 31.03.2021 r.
Wydawnictwo Miejskie Posnania
W ramach współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Departamentem Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Wydawnictwo Miejskie Posnania rozpoczęło realizację filmu o poznańskich rodzinach katyńskich. Ze względu na pandemię zrezygnowano jednak z wykonania ujęć w Rosji oraz przesunięto premierę filmu na 2021 r.
na badam.poznan.pl więcej o:
Poznański Program dla Kultury
Miejskie instytucje kultury w Poznaniu
Najważniejsze działania miejskich instytucji kultury w Poznaniu
Współpraca lokalna miejskich instytucji kultury w Poznaniu
Współpraca krajowa miejskich instytucji kultury w Poznaniu
Współpraca międzynarodowa miejskich instytucji kultury w Poznaniu
Inwestycje i remonty w miejskich instytucjach kultury w Poznaniu
Nagrody dla miejskich instytucji kultury w Poznaniu
Nagrody i stypendia Miasta Poznania z zakresu kultury
Frekwencja na wybranych wydarzeniach kulturalnych w Poznaniu
Wpływ pandemii COVID-19 na działalność miejskich instytucji kultury w Poznaniu