Od początku działalności z oferty Centrum Inicjatyw Rodzinnych skorzystało łącznie 33,2 tys. osób.
Funkcjonujące od 2016 r. Centrum Inicjatyw Rodzinnych (CIR) było pierwszą tego typu instytucją w Polsce. W 2021 r. CIR obchodziło 5 lat swojej działalności. Zadaniem CIR-u, działającego w strukturach Poznańskiego Centrum Świadczeń, jest w szczególności promowanie rodziny oraz wspieranie jej rozwoju, a także budowanie przestrzeni do dialogu oraz integracji lokalnych społeczności.
5. urodziny Centrum Inicjatyw Rodzinnych – 19 grudnia 2021 r.
arch. PCŚ
W 2021 r., w związku z pandemią COVID-19, CIR kontynuowało swoje aktywności w Internecie, wszystkie projekty realizując w wersji online, poprzez udostępnianie spotkań na prowadzonym profilu Facebook lub kanale YouTube. Organizowane przez CIR wydarzenia były bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych. W 2021 r. placówkę odwiedziło 4 tys. osób, czyli znacznie mniej niż w latach przed pandemią. Od początku działalności z oferty CIR-u skorzystało łącznie 33,2 tys. osób, w tym 9,6 tys. dzieci. Wśród działań prowadzonych przez CIR w 2021 r. wymienić można:
- 47 spotkań w projekcie „Czytam i czuję” (udostępnionych na kanale Youtube), w ramach którego znane osoby z obszaru kultury, polityki i sztuki włączyły się do wspólnego czytania;
- ok. 200 spotkań dedykowanych rodzinom – spotkania, zorganizowane w większości online, przygotowane we współpracy z organizacjami pożytku publicznego, m.in.: Fundacją Matecznik, Fundacją Cali Mali, Stowarzyszeniem Strefa Rodziny;
- projekt „Akademia Zdrowia dla Rodziców”, w którym za pośrednictwem Internetu uczestniczyło ponad 1,2 tys. osób oraz nagrano 11 rozmów z cyklu #zekspertemprzeztelefon;
- poradnictwo online, z którego skorzystało 30 rodzin, obejmowało: porady prawne „Mamy Prawa” współorganizowane z Fundacją Matecznik, coaching rodzicielski „Dobre Pytanie”, spotkania z psychologiem na temat rozwoju dziecka „Dobre rozmowy”;
- aktywność informacyjną, edukacyjną oraz promocyjną poprzez artykuły zamieszczane na stronie internetowej (w 2021 r. opublikowano 75 artykułów); prowadzenie profilu na portalu społecznościowym Facebook (w 2021 r. zamieszczono 705 postów i utworzono 132 wydarzenia); dystrybucję cotygodniowego newslettera rodzinnego (w 2021 r. wysłano 50 newsletterów do ponad 4 tys. subskrybentów oraz 6 newsletterów do rodzin wielodzietnych).
W 2021 r. CIR we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Poznania oraz Estradą Poznańską przygotowało cykl podcastów „POZnaj siebie”, w których rozmawiano na temat wyzwań, emocji, barier, z którymi mierzą się nastolatkowie podczas pandemii COVID-19. Podcasty stanowią kompendium wiedzy oraz wsparcie psychologiczne dla młodych osób znajdujących się w trudnych sytuacjach, szczególnie związanych z izolacją. W ramach projektu nagrano 3 odcinki, każdy z udziałem ekspertów i młodzieży, a następnie zamieszczono je na kanale YouTube PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych oraz na wszystkich platformach podcastowych. Wysłuchało ich ponad 500 osób (dane na 31.12.2021 r.). Projekt powstał w ramach konkursu „Granty Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich” na 2021 r.
Plakat promujący cykl podcastów „POZnaj siebie”
arch. PCŚ
Centrum Inicjatyw Rodzinnych było współorganizatorem wydarzeń odbywających się w Poznaniu, m.in.: Poznańskiego Tygodnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego „Dajemy Zielone Światło”, który został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania.
W celu zwiększenia dostępności CIR, w 2021 r. przebudowano lokal, w którym instytucja ma siedzibę. W efekcie przeprowadzonych prac wyodrębniona została część warsztatowa oraz wybudowano specjalne pomieszczenie, tzw. Komfortkę, czyli pokój pielęgnacyjny dla dorosłych osób z niepełnosprawnością ruchową i ich opiekunów, gdzie można w komfortowy i bezpieczny sposób, z dostępem do bieżącej wody, wykonać czynności pielęgnacyjne. To pierwsze takie miejsce w centrum Poznania.