W Poznaniu działa blisko 40 placówek naukowo-badawczych, w tym 17 placówek Polskiej Akademii Nauk.
Polska Akademia Nauk
Działalność placówek Polskiej Akademii Nauk (PAN) ukierunkowana jest na prowadzenie prac badawczych i wdrożeniowych. W ramach poznańskiego oddziału PAN funkcjonuje:
- 8 instytutów naukowych;
- 4 zakłady;
- 2 pracownie;
- 3 inne jednostki, m.in. Obserwatorium Astrogeodynamiczne Centrum Badań Kosmicznych.
Placówki te pełnią funkcję proinnowacyjną, tworząc nowe rozwiązania techniczne i technologiczne.
Sieć Badawcza Łukasiewicz
W 2019 r. instytuty badawczo-rozwojowe z całej Polski utworzyły trzecią co do wielkości organizację R&D w Europie – Sieć Badawczą Łukasiewicz. W 2020 r. skupiała ona 32 jednostki, zatrudniające 8 tys. osób. Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania. Powstanie sieci m.in. zwiększa szanse uczestników na międzynarodowe granty i pozyskiwanie partnerów gospodarczych. Z jednostek poznańskich w skład sieci wchodzą:
• Instytut Technologii Drewna;
• Instytut Metali Nieżelaznych;
• Instytut Logistyki i Magazynowania;
• Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych;
• Instytut Pojazdów Szynowych „Tabor”;
• Instytut Obróbki Plastycznej.
Jednostki badawczo-rozwojowe
W Poznaniu funkcjonuje ok. 230 jednostek, które zostały przez Główny Urząd Statystyczny zaliczone do jednostek prowadzących działalność B+R. W 2018 r. (najnowsze dostępne dane) wydatkowały one na działalność badawczo-rozwojową 1,1 mld zł (tj. blisko dwukrotnie więcej niż w 2010 r.), w tym 358 mln zł na prace rozwojowe.
Poznański Park Naukowo-Technologiczny
Poznański Park Naukowo-Technologiczny (PPNT), działający przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza to pierwszy park tego typu powstały w Polsce. Od 1995 r. aktywnie wspiera on osoby ze świata nauki i przedsiębiorczości w ich działalności badawczej i innowacyjnej.
Misją PPNT jest pomoc w komercjalizacji wyników badań naukowych i technologicznych. Park realizuje międzynarodowe projekty, organizuje szkolenia oraz pełni funkcje inkubacyjne, wspomagając powstawanie i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw działających w oparciu o nowe technologie.
PPNT posiada – jako pierwszy park technologiczny w Polsce – status jednostki naukowej kategorii A oraz jest akredytowanym ośrodkiem innowacji. Park posiada duży dorobek naukowo-technologiczny – na liście własności intelektualnej znajdują się m.in. 72 patenty, a także kilkadziesiąt wdrożonych technologii.
Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii
Na terenie Kampusu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Morasku funkcjonuje Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii. Inwestycja jest wspólnym przedsięwzięciem:
- 5 poznańskich uczelni:
- Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza;
- Uniwersytetu Ekonomicznego;
- Uniwersytetu Przyrodniczego;
- Uniwersytetu Medycznego;
- Politechniki Poznańskiej;
- 4 instytutów PAN:
- Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich;
- Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Partnerem wspierającym przedsięwzięcie jest Urząd Miasta Poznania.
Celem projektu, koordynowanego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, było utworzenie multidyscyplinarnego ośrodka badawczo-technologicznego, który skupiałby w jednym miejscu najlepszych specjalistów i specjalistki z nauk technicznych, ścisłych oraz przyrodniczych.
Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy z Inkubatorem Przedsiębiorczości
Miasto Poznań poprzez spółkę z udziałem Miasta – Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji Sp. z o.o., prowadzi Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy z Inkubatorem Przedsiębiorczości (PPTP).
PPTP realizuje funkcję Instytucji Otoczenia Biznesu, poprzez świadczenie usług inkubacji dla ok. 50 innowacyjnych firm (w większości z branży IT). W ramach PPTP funkcjonuje przestrzeń biurowa: inkubaturowa i technologiczna.
Park wspiera młode perspektywiczne firmy poprzez:
- preferencyjne stawki czynszu najmu;
- kompleksowe wyposażenie biur;
- dostęp do symetrycznych łączy internetowych;
- porady prawne;
- doradztwo biznesowe;
- usługi wspierające obszar szkoleń;
- organizację spotkań/konferencji.
W latach 2012-2020 w inkubatorze PPTP funkcjonowało łącznie 120 młodych przedsiębiorstw, w dużej mierze należących do branży ICT.
W budynku przy ul. Za Bramką 1, będącym częścią PPTP, zlokalizowano Przestrzeń Pracy Wspólnej „+jeden”. W najbliższych latach na terenie PPTP ma powstać ostatni segment „C” o powierzchni ponad 5 tys. m2.
Centrum NanoBioMedyczne
Na Morasku funkcjonuje Centrum NanoBioMedyczne, stanowiące wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego. Działalność centrum jest realizowana przy współpracy z Instytutem Fizyki Molekularnej w Poznaniu.
Centrum NanoBioMedyczne to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Jednostka zajmuje się strukturami nanometrycznymi, które pomogą tworzyć nowe leki, urządzeniami elektronicznymi i materiałami. Podstawowym zadaniem centrum jest kształcenie kadr w zakresie nowoczesnych technologii.
Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego
W Poznaniu funkcjonuje Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego, które stanowi bazę dla rozwoju badań i wdrożeń w zakresie e-infrastruktury, technologii informacyjno-komunikacyjnych i ich zastosowań. Centrum jest także siedzibą Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (afiliowanego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN), które jest liczącym się w świecie centrum badawczo-rozwojowym w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych. Przy ul. Zwierzynieckiej funkcjonuje PSNC Future Labs działające w ramach Poznańskiego Centrum Sieciowo-Komputerowego. Znajdują się tam m.in. „żywe laboratoria”, czyli przestrzenie wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia teleinformatyczne. Firmy i organizacje mogą tam testować lub demonstrować innowacyjne rozwiązania.
Prywatne parki technologiczne
W działania proinnowacyjne włącza się także sektor niepubliczny, uruchamiając parki technologiczne i inkubatory, w tym m.in.:
- YouNick Technology Park w Złotnikach koło Poznania – funkcjonujący od 2006 r. pierwszy w Polsce prywatny park technologiczny; siedzibę mają tam firmy zajmujące się m.in. projektowaniem zaawansowanych systemów IT, outsourcingiem IT, biotechnologią, logistyką, konsultingiem, działalnością usługową oraz produkcyjną; w parku rozwinęło się 160 firm prowadzących nowatorskie biznesy w Polsce i za granicą;
- Park Technologiczny INEA PARK wraz z jednym z największych w Wielkopolsce nowoczesnym Data Center w Wysogotowie koło Poznania;
- Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower – park naukowo-technologiczny z zapleczem konferencyjno-szkoleniowym przy ul. Dąbrowskiego w Poznaniu;
- Inkubator Biznes i Nauka przy ul. Obornickiej w Poznaniu, którego celem jest zapewnienie infrastruktury dla firm działających na styku nauki i biznesu.
Innowacyjne firmy zagraniczne
W 2020 r. w Poznaniu otwarto nowe lub rozbudowywano istniejące centra IT i R&D, m.in:
- CAPTRON – otwarcie centrum kompetencji IT; firma jest producentem innowacyjnych technologii i systemów sensorowych z siedzibą w Olching koło Monachium;
- GFT Polska – powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowego;
- Beyond.pl – rozpoczęcie rozbudowy kampusu; centrum danych zasilane zieloną energią zwiększy kilkukrotnie docelową moc do 42MW;
- Cognifide, Wunderman Thompson Technology – rozbudowa zaplecza technologicznego grupy oraz rozbudowa systemu serwisowego, poszerzenie portfolio o nowe technologie.