Według danych mobilnych w 2024 r. w Poznaniu mieszkało 79,3 tys. cudzoziemców, z czego 93% stanowili obywatele Ukrainy (68,8 tys.) i Białorusi (4,7 tys.). Cudzoziemcy stanowili 11% liczby mieszkańców Poznania. Liczba cudzoziemców zmniejszyła się o 2% (1,5 tys.) w porównaniu z 2022 r.
Szacuje się, że w Poznaniu przebywało ok. 30 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy.
W Poznaniu zameldowani byli cudzoziemcy z ponad 110 państw z 6 kontynentów, w tym 83% z Europy.
Najwięcej cudzoziemców spoza Europy było obywatelami Turcji, Indii, Chin i Kazachstanu.
Na poznańskich uczelniach studiowało w trybie stałym lub czasowym – w ramach programu „Erasmus+” – 8,0 tys. cudzoziemców, głównie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (UAM), Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie WSB Merito, Politechnice Poznańskiej oraz w Collegium Da Vinci. Na pełen program studiów najczęściej przyjeżdżali do Poznania studenci z Ukrainy, Białorusi, Turcji, Chin, Azerbejdżanu i Indii. Na wymianę czasową najwięcej studentów przyjeżdżało z Hiszpanii, Turcji, Kazachstanu, Francji, Portugalii i Włoch.
Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w 2024 r. do szkół i przedszkoli w Poznaniu uczęszczało 15,9 tys. cudzoziemców (wzrost o 4,9% w porównaniu do roku poprzedniego). Uczniowie zagraniczni uczęszczający do poznańskich szkół i placówek oświatowych byli obywatelami ponad 70 krajów, przy czym najliczniejszą grupę stanowili obywatele Ukrainy (81%) i Białorusi (13%).
Więcej informacji na temat cudzoziemców uczęszczających do poznańskich szkół i placówek oświatowych znajduje się w rozdziale pt. „Oświata i wychowanie”.
W Poznaniu i powiecie poznańskim zarejestrowano 24,4 tys. oświadczeń pracodawców o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom (o 3,5 tys. mniej niż rok wcześniej), w tym najwięcej dla osób z Białorusi (53%), Ukrainy (19%), i Gruzji (17,5%). Na podstawie przepisów o pomocy obywatelom Ukrainy w 2024 r. zgłoszono 65,6 tys. powiadomień o podjęciu pracy w Poznaniu i powiecie poznańskim (rok wcześniej 73,1 tys.).
Więcej informacji na temat zatrudnienia cudzoziemców znajduje się w rozdziale pt. „Rynek pracy”.
W 2024 r. pracę kontynuował Migrant Info Point, gdzie cudzoziemcy mogli uzyskać informacje i wsparcie związane z legalizacją pobytu, pracą oraz sprawami życia codziennego. Cudzoziemcy ze statusem uchodźcy i z ochroną uzupełniającą korzystali z indywidualnych programów integracji.
W 2024 r. realizowano cele „Polityki na rzecz integracji migrantek i migrantów w Poznaniu”, m.in. usprawnienie procesu kształcenia i integracji uczniów, przeciwdziałanie dyskryminacji i kształtowanie postawy szacunku do człowieka niezależnie od pochodzenia.
W marcu 2022 r. została przyjęta Uchwała Nr LXI/1136/VIII/2022 w sprawie zakresu pomocy świadczonej przez Miasto Poznań na rzecz obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W lipcu 2024 r. Uchwałą nr IV/59/IX/2024 przedłużono pomoc Miasta dla uchodźców do września 2025 r.
Działały: Samorządowy Zespół Koordynujący Pomoc Uchodźcom z Ukrainy, Zespół Sieciujący współpracę Miasta z organizacjami pozarządowymi wspierającymi pomoc Ukrainie oraz Zespół ds. monitorowania oraz projektowania działań związanych z sytuacją w Ukrainie.
W latach 2024–2026 Miasto we współpracy z Fundacją Migrant Info Point planuje realizować zadanie pod nazwą „Zintegrowani w Poznaniu – wsparcie i integracja społeczno-gospodarcza obywateli państw trzecich, w tym migrantów”. Projekt skierowany jest także dla uchodźców wojennych z Ukrainy i jest realizowany poprzez kompleksowe wsparcie w zakresie prawnym, społeczno-ekonomicznym i kulturowym.
Na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) w Poznaniu objął pomocą materialną 868 rodzin (1926 osób), z czego wsparciem objęto 714 dzieci i 1212 osób dorosłych.
W Poznańskim Centrum Świadczeń (PCŚ) obywatele Ukrainy mogli otrzymać: stałe świadczenie pieniężne (40 zł na osobę na dzień oraz świadczenie 300+ – wsparcie w ramach tych świadczeń zakończyło się we wrześniu 2024 r.), a także świadczenia rodzinne i szkolne.
Uchodźcom udzielna była również pomoc psychologiczna. Z konsultacji indywidualnych lub w ramach grup wsparcia w 2024 r. skorzystało 2,6 tys. osób.
Poznań otrzymał od narodu tajwańskiego i rządu Tajwanu środki finansowe na pomoc dla obywateli Ukrainy przebywających w Poznaniu z powodu wojny. Zostały one przeznaczone na działania mające na celu integrację osób z Ukrainy z mieszkańcami Poznania, sfinansowanie wsparcia psychologicznego i edukacyjnego czy prowadzenie punktu informacyjnego dla osób z Ukrainy.
Na stronach Miasta działał wortal ukraińskojęzyczny z informacjami dotyczącymi m.in. spraw urzędowych dla osób z Ukrainy nieposługujących się językiem polskim.