„Raport o stanie miasta Poznania za rok 2024” powstał na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 4 a i art. 28 aa ust. 9 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 609). Jego celem jest przedstawienie przez Prezydenta Miasta Poznania Radzie Miasta Poznania (RMP) sytuacji społeczno-gospodarczej w danym roku. Raport jest przedmiotem debaty, na podstawie której podejmowana jest uchwała RMP w sprawie udzielenia lub nieudzielenia wotum zaufania Prezydentowi. W raporcie prezentowane są kluczowe obszary funkcjonowania miasta w 2024 r. Dokument ma charakter przeglądowy.
Załączniki stanowią integralną część raportu i zawierają szczegółowe podsumowanie działalności Prezydenta Miasta Poznania w 2024 r., w szczególności realizację programów, strategii, uchwał RMP oraz Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
Większość informacji w raporcie opiera się na danych pozyskanych od wydziałów/biur Urzędu Miasta Poznania, miejskich jednostek organizacyjnych, spółek oraz innych podmiotów współpracujących z Miastem. Część informacji opiera się na najnowszych dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, agencji rządowych i wynikach badań ankietowych.
Prezentowane dane dotyczą Poznania w 2024 r. Kiedy mowa o „Mieście Poznaniu” lub o „Mieście”, należy przez to rozumieć Miasto Poznań będące gminą w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz miastem na prawach powiatu w rozumieniu ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, w kontekście struktur organizacyjnych Miasta Poznania i władzy samorządowej.
W całym dokumencie została zastosowana forma rodzaju męskiego, np. „mieszkańcy, seniorzy, cudzoziemcy etc.”, a rozumie się przez to również formy żeńskie, tj. „mieszkanki, seniorki, cudzoziemki etc.”.
Tam, gdzie mowa o wydziałach/biurach Urzędu Miasta Poznania, zastosowano ogólną formę „Urząd Miasta Poznania (UMP)”.
Wersja online “Raportu o stanie miasta Poznania za rok 2024” jest tożsama z treścią dokumentu opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP), ale wzbogacona zdjęciami i linkami.
Rok 2024 był dla Poznania czasem intensywnego rozwoju i ważnych wyzwań. W obliczu dynamicznych zmian społecznych oraz gospodarczych konsekwentnie realizowaliśmy inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców. Priorytetem były działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, innowacji oraz wsparcia lokalnej społeczności – zarówno w edukacji, komunikacji, jak i przestrzeni publicznej.
W minionym roku istotne znaczenie miały inicjatywy związane
z cyfryzacją usług miejskich, poprawą dostępności transportu publicznego oraz dalszym rozwojem zielonych przestrzeni. Nieustannie dbaliśmy o kwestie społeczne, w tym pomoc dla rodzin i seniorów, a także wsparcie dla mieszkańców przybyłych z Ukrainy, którzy odnaleźli w Poznaniu bezpieczeństwo i możliwość rozwoju.
Zapraszam do zapoznania się z „Raportem o stanie miasta Poznania za rok 2024”, który jest podsumowaniem najważniejszych informacji na temat sytuacji społeczno-gospodarczej miasta. Przedstawia też działania i przedsięwzięcia realizowane przez Urząd Miasta Poznania, miejskie jednostki organizacyjne oraz wiele instytucji i podmiotów pozasamorządowych.
Dla Państwa wygody, kierując się dbałością o środowisko naturalne, raport oraz jego załączniki ukazują się wyłącznie w wersji cyfrowej w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w wersji online na portalu Badam.
Jacek Jaśkowiak
Prezydent Miasta Poznania
06 Pomoc społeczna i przeciwdziałanie wykluczeniu
Copyright
2017 - 2025
Badam Deklaracja dostępności
Urząd Miasta Poznania zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://badam.poznan.pl/
Kod źródłowy strony internetowej jest zgodny z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Materiały i treści publikowane na stronie zamieszczone do dnia 2021-04-01 są częściowo zgodne z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych: • obrazki i zdjęcia nie posiadają opisów alternatywnych
Data sporządzenia: 2021-04-06
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Kontaktować się można telefonicznie +48 61 878 56 95 lub mailowo rmwm@um_poznan.pl. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.