W związku z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynikającą z uchwalonej w dniu 7 lipca 2023 r. ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1688), wprowadzono obowiązek sporządzenia nowego dokumentu planistycznego, jakim jest Plan ogólny gminy.
Plan ogólny gminy to nowe, istotne narzędzie planistyczne, które zastąpi, najpóźniej do końca czerwca 2026 r., dotychczasowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, co oznacza, że wszelkie plany miejscowe, a także decyzje o warunkach zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego będą musiały być zgodne z jego ustaleniami. Nowe podejście zapewni większą spójność i przewidywalność w kształtowaniu przestrzeni miejskiej.
Plan ogólny będzie dokumentem ujednoliconym w skali całego kraju, ale dostosowanym do specyficznych uwarunkowań każdej gminy. Zostaną wyznaczone w nim tzw. strefy planistyczne, dla których określone będą podstawowe parametry urbanistyczne: maksymalny udział powierzchni zabudowy, minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej, maksymalna wysokość zabudowy, oraz maksymalna nadziemna intensywność zabudowy. Katalog możliwych stref obejmuje 13 kategorii, do których należą strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, mieszkaniową jednorodzinna i zagrodową, a także usługowa, handlu wielopowierzchniowego, gospodarcza, produkcji rolniczej, infrastruktury, zieleni i rekreacji, cmentarzy, górnictwa, otwarta i komunikacyjna. W ramach Planu ogólnego można również wyznaczyć dodatkowe elementy, takie jak:
- obszar uzupełnienia zabudowy – tereny, na których będzie można uzyskać decyzję o warunkach zabudowy;
- obszar zabudowy śródmiejskiej – tereny przeznaczone pod intensywniejszą zabudowę miejską;
- gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej – wytyczne dotyczące m.in. odległości do szkół podstawowych, obszarów zieleni publicznej czy innych ważnych dla społeczności usług.
Plan ogólny to dokument planistyczny, sporządzany w postaci cyfrowej bazy danych. W odróżnieniu od Studium, które zawiera mapę i tekst, zgodnie z przepisami Plan ogólny ma formę wyłącznie danych przestrzennych, tj. obiektów na mapie wraz z atrybutami je opisującymi. W dniu 3 września 2024 r. Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę Nr VII/94/IX/2024 w sprawie przystąpienia do sporządzenia Planu ogólnego miasta Poznania. Pierwsze konsultacje miejskie odbyły się w terminie od 18 września do 31 października 2024 r.