W 2024 r. kontynuowano realizację miejskiego programu zniżek i usług pod nazwą „OK Poznań – Osobista Karta Poznańska”, którego głównym założeniem jest zachęcenie osób mieszkających w Poznaniu do rozliczania podatków w mieście. Wśród benefitów były m.in tańsze i darmowe bilety do miejskich instytucji, zniżki w punktach usługowych. Warunkiem koniecznym do przystąpienia do programu było potwierdzenie statusu podatnika na stronie id.poznan.pl. Z programu można było korzystać za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub przez stronę internetową (www.okpoznan.pl), mając do dyspozycji wirtualną kartę mieszkańca. Istniała również możliwość osobistej rejestracji w jednym z Punktów Obsługi Klienta (POK) i uzyskania imiennej plastikowej karty użytkownika programu OK Poznań.
Na koniec 2024 r. w programie „OK Poznań” było 45 tys. użytkowników i 77 partnerów (16 partnerów miejskich i 61 partnerów komercyjnych).
W 2024 r. stronę programu OK Poznań odwiedziło 98,7 tys. osób, a aplikację pobrało blisko 22 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszyła się oferta benefitów przygotowana przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (POSiR) oraz oferta dla seniorów OK Poznań – Poznańska Złota Karta.
W 2024 r. funkcjonowały inteligentne rozwiązania dla mieszkańców, uruchomiono także nowe a w już działających wdrożono nowe funkcjonalności (szczegółowo opisane w rozdziale „Organizacja i zarządzanie Miastem” w podrozdziale „Obsługa mieszkańców”). Część z nich była rozwijana w oparciu o sztuczną inteligencję (AI). Należały do nich m.in.:
- nowe terminale do płatności zbliżeniowych w pojazdach transportu miejskiego;
- nowe parkomaty z funkcją płatności zbliżeniowych;
Parkomaty z funkcją płatności zbliżeniowych
Źródło: ZDM
- możliwość zakupu online identyfikatora mieszkańca w strefie parkowania;
- system wideokontroli w Strefie Płatnego Parkowania;
Specjalny samochód kontroluje opłaty za parkowanie
Źródło: ZDM
- mobilny system mapowania (reklam, tablic rejestracyjnych samochodów);
- ekrany LED z bieżącymi informacjami o jakości powietrza na wybranych przystankach komunikacji miejskiej (22 lokalizacje);
- cyfrowy system tworzenia bazy gatunków zwierząt przebywających w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu;
- funkcja ePłatności dla podatku od nieruchomości oraz opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podatku leśnego, rolnego oraz łącznego zobowiązania pieniężnego w aplikacji i serwisie mObywatel 2.0.;
- nowa aplikacja Szpiedzy wiedzy – Poznaj Poznań;
- rozbudowa aplikacji Smart City Poznań i systemu ID Poznań;
- platforma internetowych konsultacji społecznych Voxly;
- trzy chatboty: dla klientów Urzędu Miasta Poznania na wortalu poznan.pl/ kontakt, osób zainteresowanych zapisami uchwały krajobrazowej na wortalu poznan.pl/krajobrazowa oraz projektem UNICEF-u skierowanym do społeczności ukraińskojęzycznej na wortalu poznan.pl/unicef;
- dwa voiceboty: wirtualna asystentka, której zadaniem było łączenie klientów do właściwego konsultanta oraz udzielanie informacji dotyczących terminów wypłat świadczeń realizowanych przez Poznańskie Centrum Świadczeń oraz voicebot do rezerwacji wizyt w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych;
- Wirtualny Urzędnik przypominający telefonicznie lub sms-em o konieczności uregulowania należności podatkowych czy opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi;
- Platforma Otwartych Danych Miejskich;
- Urzędomat do odbioru dowodów rejestracyjnych;
W Poznaniu dokument można odebrać w Urzędomacie
Źródło: UMP
- przebudowa designu i rozbudowa miejskich serwisów informacyjnych;
- rozbudowa bazy projektu „Proste Pismo”;
- system automatycznego odczytu danych z papierowych deklaracji odpadowych;
- rozbudowa Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Poznania z integracją z Metropolitalnym Systemem Informacji Przestrzennej.
MPK i Sieć Badawcza Łukaszewicz podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w projekcie „Transport autonomiczny” dla opracowania uniwersalnego autonomicznego systemu sterowania, który docelowo może zostać wdrożony w eksploatowanym taborze miejskim.
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe pozyskało w marcu 2025 r. dofinansowanie z unijnego programu na utworzenie w Poznaniu Fabryki Sztucznej Inteligencji PIAST (PIAST AI Factory).
Kontynuowano (we współpracy z Fundacją In-Spire) prace nad uruchomieniem stacjonarnego Poznań CityLab z miejskim laboratorium innowacji, w którym rozwijane będą projekty oparte o AI i uczenie maszynowe, big data, Internet Rzeczy i Blockchain. Miasto Poznań, Centrum Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa Politechniki Poznańskiej, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny oraz Fundacja In_Spire podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie AI i cyberbezpieczeństwa, w tym rozwoju CityLab. W 2024 r. Poznań CityLab uczestniczył w innowacyjnych projektach i inicjatywach, które wspierają rozwój nowoczesnych technologii, zrównoważony transport i kompetencje cyfrowe. Miasto uczestniczyło w kolejnej edycji Inicjatywa 100 Intelligent Cities Challenge.
Rozpoczął się miejski projekt „Poznańska E-sportowa i Gamingowa Akademia Mistrzów i Ekspertów (PE:GAME)”, w ramach którego specjaliści będą szkolić graczy z Poznania do rywalizacji w rozgrywkach e-sportowych.
Poznań zajął 7. miejsce w rankingu Cashless Cities 2024, oceniającym poziom płatności bezgotówkowych w transporcie publicznym, strefie parkowania i usługach urzędowych. Wyróżnił się pełnym wdrożeniem systemu open payment w komunikacji miejskiej, lecz uzyskał słabszy wynik w obszarze parkometrów, gdzie mniej niż połowa umożliwia płatności bezgotówkowe.
W 2024 r. Miasto otrzymało wyróżnienie w konkursie „Innowacyjny Samorząd” za wdrożenie projektu „Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania”.