Na dzień 30 września 2024 r. (najnowsze dostępne dane GUS-u) w Poznaniu pracowało 370,5 tys. osób. Oznacza to, że w przeliczeniu na 1000 mieszkańców w Poznaniu pracowało 688 osób, co plasuje Poznań na 2. miejscu wśród największych miast w kraju (za Warszawą).
Struktura pracujących obejmowała: 79,7% pracujących w usługach, 19,7% pracujących w przemyśle i budownictwie, 0,6% pracujących w rolnictwie.
Największą grupę stanowili pracujący w firmach działających w sekcjach: „handel; naprawa pojazdów samochodowych”, „przetwórstwo przemysłowe” oraz „administracja publiczna i obrona narodowa, obowiązkowe zabezpieczenia społeczne”.
W 2024 r. w Poznaniu i powiecie poznańskim zarejestrowano 24,4 tys. oświadczeń pracodawców o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom (o 3,5 tys. mniej niż rok wcześniej), w tym najwięcej dla osób z Białorusi (53%), Ukrainy (19%) i Gruzji (17,5%). Zatrudnianie cudzoziemców na zasadach uproszczonych dotyczy obywateli 5 państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Na podstawie oświadczenia cudzoziemiec może być zatrudniony do 24 miesięcy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Najczęściej cudzoziemcy byli zatrudniani przy wykonywaniu prac prostych w zakresie: przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, handlu detalicznego, transportu i gospodarki magazynowej. Większość cudzoziemców była zatrudniona na umowie-zleceniu (60% zarejestrowanych oświadczeń) oraz na umowie o pracę (39% oświadczeń). Tylko 1% cudzoziemców zastało zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło.
W 2024 r. Powiatowy Urząd Pracy (PUP) w Poznaniu wydał 199 zezwoleń na pracę sezonową, dotyczących wykonywania przez cudzoziemców prac w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce, z czego 42% dotyczyło obywateli Ukrainy, a pozostałe zezwolenia dotyczyły obywateli: Nepalu, Kolumbii, Albanii, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Filipin, Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Indii, Indonezji, Meksyku, Kosowa, Sri Lanki, Tadżykistanu, Turcji, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu, Kazachstanu.
Na podstawie Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcy z Ukrainy mogli podejmować pracę na podstawie powiadomienia o podjęciu pracy przez cudzoziemca. Na podstawie tych przepisów w 2024 r. zgłoszono 65,6 tys. powiadomień o podjęciu pracy w Poznaniu i powiecie poznańskim (rok wcześniej 73,1 tys.).