Miasto Poznań było członkiem 17 krajowych organizacji i sieci skupiających m.in. polskie samorządy, do których należały:
- Związek Miast Polskich;
- Unia Metropolii Polskich;
- Metropolia Poznań;
- Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski;
- Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych;
- Fundacja POMOST;
- Fundacja Rozwoju Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej;
- PLOT – Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna;
- Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”;
- Stowarzyszenie „Forum Rewitalizacji”;
- Stowarzyszenie gmin, powiatów i województw „Droga S 11”;
- Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego „Komunikacja”;
- Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów;
- Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich;
- Wielkopolski Klaster Teleinformatyczny;
- Związek Stowarzyszeń Wielkopolski Bank Żywności;
- Związek Powiatowo-Gminny „Wielkopolski Transport Regionalny”.
W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań w 2024 r. Miasto Poznań uczestniczyło w działaniach w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), m.in. w procesie aktualizacji dokumentu Strategii ZIT, w zintegrowanych projektach partnerskich w obszarze adaptacji do zmian klimatu oraz zrównoważonej mobilności miejskiej. Metropolia Poznań realizuje również projekt pod nazwą „Wzmocnienie potencjału ZIT”, w ramach którego przeprowadzono szkolenia dotyczące funduszy Unii Europejskiej na lata 2021-2027, w których udział wzięło 216 uczestników, w tym reprezentanci Urzędu Miasta Poznania. W ramach projektu pod nazwą „Edukacyjna Sieć Antysmogowa” Metropolia finansuje funkcjonowanie ponad 200 czujników jakości powietrza (w tym 89 na terenie Poznania), dzięki czemu obszar metropolitalny stanowi jeden z najlepiej monitorowanych pod względem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Rada Metropolii Poznań podjęła także uchwałę w sprawie dofinansowania oferty szkolnictwa specjalnego w roku szkolnym 2024/2025 w poznańskich placówkach dla uczniów z terenu Metropolii.
W 2024 r. przedstawiciele Miasta Poznania angażowali się w działania prowadzone przez Związek Miast Polskich (ZMP), m.in. w zakresie opiniowania projektu nowej ustawy o finansach samorządowych zmierzającej do odbudowy systemu finansów jednostek samorządu terytorialnego (JST), zmian w gospodarce odpadami. Ponadto Poznań we współpracy z ZMP zaangażował się aktywnie w działania pomocowe i legislacyjne związane z powodzią we wrześniu 2024 r.
Miasto aktywnie uczestniczyło w pracach Komisji Związku Miast Polskich (zgłoszono 34 osoby do 21 Komisji oraz Konwentu Przewodniczących Rad Miast). W prezydiach Komisji znalazło się 8 przedstawicieli Urzędu Miasta Poznania.
Miasto włączyło się także w kampanię zachęcającą do udziału w wyborach samorządowych i promującą aktywność obywatelską – „Co byś zrobił/a na swoim miejscu. Zdecyduj 7 kwietnia” zorganizowaną przez Związek Miast Polskich i Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.