Na koniec lipca 2024 r. turystyczna baza noclegowa Poznania obejmowała 9,1 tys. miejsc noclegowych w 81 obiektach. Przeważały miejsca w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych, stanowiąc 69% ogółu dostępnych miejsc.
Według danych GUS-u w 2024 r. stopień wykorzystania miejsc noclegowych w Poznaniu, był nieco wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 44%, a stopień wykorzystania pokoi prawie 61%. Z noclegów w poznańskich obiektach turystycznych skorzystało 879,3 tys. osób, w tym prawie co czwarta z zagranicy (197,1 tys.). W porównaniu do 2023 r. liczba turystów korzystających z noclegów wzrosła o 9%, przy czym w większym stopniu wzrosła liczba turystów zagranicznych (o 12%), niż turystów krajowych (o 8%). Liczba udzielonych noclegów wyniosła 1,5 mln, z czego turystom zagranicznym udzielono ok. 0,4 mln noclegów. Wśród turystów zagranicznych korzystających z noclegów największą liczbę stanowiły osoby z: Niemiec (50,1 tys.), Wielkiej Brytanii (21,7 tys.) i USA (17,4 tys.).
Wykres 11. Korzystający z turystycznych obiektów noclegowych w Poznaniu
Źródło: GUS
Poznańska oferta turystyczna powiększyła się o prywatne muzeum techniki „GASPAR Muzeum Starych Narzędzi i Maszyn” znajdujące się przy ul. Oliwkowej. Na ekspozycji można m.in. obejrzeć kolekcję starych narzędzi i maszyn oraz pamiątki związane m.in. z postacią Hipolita Cegielskiego i założonym przez niego przedsiębiorstwem.
Ponadto dla zwiedzających w poznańskim Ratuszu otwarte zostały parter oraz gotyckie podziemia.
W 2024 r. PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie kolejowe pomiędzy Trójmiastem a Pragą, które przebiega przez Poznań. Dzięki temu Poznań stał się jeszcze bardziej dostępny turystycznie dla Czechów.
Najnowsze dostępne dane dotyczące przemysłu spotkań i wydarzeń w Poznaniu (za 2023 r.) zostały opublikowane w raporcie Poland Convention Bureau. Liczba zorganizowanych w Poznaniu wydarzeń komercyjnych (liczących 50 i więcej osób) zwiększyła się o 6% w porównaniu z rokiem poprzednim, a liczba ich uczestników wzrosła o 29%. W Poznaniu kolejny rok z rzędu większość spotkań stanowiły wydarzenia korporacyjne i motywacyjne (64%). Odbywały się również konferencje i kongresy oraz targi i wystawy. Były to w 98% spotkania stacjonarne. Najwięcej wydarzeń dotyczyło branży handlowo-usługowej (34%), a pozostałe branż – humanistycznej (23%), ekonomiczno-politycznej (14%), medycznej (13%), technicznej (9%), informatyczno-komunikacyjnej (7%).
Tabela 15. Przemysł spotkań w Poznaniu
Kategorie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
Liczba wydarzeń | 3077 | 753 | 696 | 1965 | 2091 |
Liczba uczestników | 1 408 700 | 135 942 | 424 201 | 951 677 | 1 227 791 |
Średnia liczba uczestników wydarzenia |
458 | 180 | 609 | 484 | 587 |
Źródło: Raporty „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce” Polskiej Organizacji Turystycznej
Organizatorzy spotkań mieli do dyspozycji ok. 120 obiektów z powierzchniami konferencyjno-kongresowymi dysponującymi ok. 100 tys. miejsc. Do największych należały: Poznan Congress Center (MTP sp. z o.o.), hotele (Novotel Poznań Centrum, IBB Andersia, Hotel Instytutu Ochrony Roślin, Hotel Restauracja Brovaria), uczelnie (Aula Uniwersytecka UAM oraz Centrum Kongresowo-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego), obiekty kulturalne (Cinema City Kinepolis, Centrum Kultury Zamek, Teatr Wielki i Teatr Muzyczny), obiekty sportowe (Termy Maltańskie, Enea Stadion).
Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego – IAC 2027 został nagrodzony prestiżową nagrodą MP Impact Awards w kategorii „Kampania” za działania promocyjno-lobbingowe, które przyczyniły się do pozyskania tego największego wydarzenia kosmicznego na świecie.
Kongres odbędzie się w Poznaniu w 2027 r., a w skład komitetu organizacyjnego wchodzą m.in. Miasto Poznań, Europejska Fundacja Kosmiczna, MTP sp. z o.o., The Way, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna, Poznań Convention Bureau.
Wśród największych wydarzeń kongresowych i konferencyjnych, które odbyły się w Poznaniu w 2024 r., znalazły się zarówno wydarzenia organizowane cyklicznie, jak i te zorganizowane po raz pierwszy – należały do nich m.in.:
- Impact’24 – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń gospodarczo- technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej, podczas którego spotykają się wybitni naukowcy, przedsiębiorcy, ludzie związani z kulturą i politycy; w 2024 r. odbyła się 9. edycja tego wydarzenia; podjęto tematy m.in. związane z najważniejszymi wyzwaniami światowej polityki i gospodarki, rozmawiano o przyszłości gospodarek i społeczeństw, sztucznej inteligencji, obronności i cyberbezpieczeństwie, technologiach w finansach, przemyśle 5.0, zdrowiu psychicznym, zielonej transformacji; wśród 650 mówców znaleźli się Michelle Obama (była pierwsza dama USA), Sanna Marin (była premier Finlandii), Didier Queloz (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki); szacuje się, że w wydarzeniu uczestniczyło 6 tys. osób;
Impact’24
Źródło: UMP
- 18. edycja Kongresu Lekarzy Rodzinnych Top Medical Trends – podczas sesji naukowych omawiano najbardziej aktualne problemy zdrowotne, z którymi spotykają się lekarze podstawowej opieki zdrowotnej; podczas wykładów omawiano również tematykę zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie klinicznej; kongres zgromadził ok. 3,2 tys. osób;
- H2POLAND – pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi oraz forum poświęcone w całości technologiom wodorowym; wydarzenie przyciągnęło 2,6 tys. uczestników;
- IN.SE.CON Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa – jedno z najważniejszych spotkań ekspertów IT z zakresu cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej; wydarzenie miało na celu zwiększenie świadomości w obszarze zagrożeń cyberprzestrzeni oraz przedstawienie najnowszych technologii i dobrych praktyk w zakresie skutecznego bezpieczeństwa i reagowania; kongres zgromadził 1,1 tys. uczestników;
- Kongres GREENPACT European ESG Summit – tematyka pierwszej edycji kongresu dotyczyła zrównoważonego rozwoju, ładu korporacyjnego oraz społecznej odpowiedzialności biznesu; w wydarzeniu uczestniczyło ok. 1,5 tys. osób;
- Local Trends Europejskie Forum Samorządowe – zorganizowane po raz czwarty forum odbyło się pod hasłem „20 lat w UE: O spójność polskich miast i regionów”; celem forum jest inicjowanie dyskusji między przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, biznesu, nauki i administracji rządowej; w wydarzeniu wzięło udział 1,2 tys. uczestników;
Local Trends Europejskie Forum Samorządowe
Źródło: UMP
- Kongres Odbudowy Ukrainy Common Future – podczas wydarzenia rozmawiano o potrzebach ukraińskiej gospodarki i sposobach przygotowania się od strony prawno-gospodarczej do współpracy przy odbudowie Ukrainy; w wydarzeniu wzięło udział 0,7 tys. uczestników.
Konferencje towarzyszyły także wydarzeniom targowym, a wśród nich m.in.: Forum D&A, Kongres MOVE, KOOPDREW – Kongres Przemysłu Drzewnego, Kongres Przemysłu Meblarskiego, Cleaning Forum.
W czerwcu 2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się kolejna edycja jednego z największych festiwali fantastyki w Europie – Pyrkon, z nową Strefą Fanów Star Wars. Festiwal zgromadził rekordową liczbę uczestników – ponad 58 tys.