Według raportu Colliers International Polska i PKO Bank Polski S.A. na koniec III kwartału 2024 r. zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Poznaniu wynosiły 642 300 m2, czyli 630 m2 na 1000 mieszkańców i nie uległy zmianie w porównaniu z rokiem poprzednim.
W Poznaniu największą powierzchnią handlową dysponowały trzy centra handlowe: Posnania, Avenida Poznań i Stary Browar.
W mieście działały duże obiekty i centra handlowe należące do największych sieci handlowych, takich jak: Castorama, Carrefour, Decathlon, IKEA, Intermarche, Jula, Kaufland, Media Markt, Media Expert, OBI, Auchan, Leroy Merlin. Największymi wielkopowierzchniowymi obiektami handlu hurtowego były Makro Cash&Carry, Eurocash Cash&Carry i Selgros.
Spółka z udziałem Miasta – Targowiska sp. z o.o. – zarządzała 8 miejskimi targowiskami o powierzchni 20,7 tys. m2 z 862 miejscami sprzedaży, znajdującymi się na rynkach: Jeżyckim, Wildeckim, Łazarskim, na placach: Bernardyńskim, Wielkopolskim oraz przy ulicach: Świt, Racjonalizatorów i Bukowskiej. W porównaniu z poprzednim rokiem przybyły 23 punkty sprzedaży, a powierzchnia sprzedażowa zmniejszyła się nieznacznie – o 0,1%.
Na placach targowych oprócz działalności handlowej odbywały się wydarzenia w następujących obszarach:
- promocja lokalnych producentów żywności – impreza „Wina warte Poznania” z udziałem wielkopolskich winnic (rynek Jeżycki); dwa wydarzenia: „Kulturalnie, po sąsiedzku na fyrtlach”, podczas których można było kupić produkty lokalnych producentów ekologicznej żywności (rynek Jeżycki i Wildecki);
- promocja rzemiosła i rękodzielnictwa oraz usług gastronomicznych – Rynek Rozmaitości Jeżyckich – w imprezie udział wzięło ponad 70 wystawców, w tym 30 punktów gastronomicznych, części kiermaszowej towarzyszył bogaty program artystyczny i atrakcje dla najmłodszych;
- promocja indywidualnego charakteru i historii danego miejsca – np. „Dzień z Duchami Przeszłości” na rynku Łazarskim – wydarzeniu towarzyszyła wystawa starych fotografii i pamiątek oraz koncert, konkursy, kiermasze, warsztaty rękodzieła i robienia masek, impreza zakończyła się PARADĄ DUCHÓW PRZESZŁOŚCI;
- kulturalno-handlowe np. Kino Letnie na Rynku Wildeckim – seanse w każdy wtorek czerwca i lipca z możliwością zakupu lokalnych produktów.
Odbyły się tradycyjne jarmarki: Jarmark Wielkanocny na pl. Wolności i Jarmark Bożonarodzeniowy „Betlejem Poznańskie 2024”, który miał miejsce w dwóch lokalizacjach – na pl. Wolności i na pl. Powszechnej Wystawy Krajowej w przestrzeni Międzynarodowych Targów Poznańskich.