Poznańskie uczelnie znalazły się w czołówce 25. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024 opublikowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. W swoich kategoriach 2. miejsce zajęła Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, a 3. miejsca zajęły Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Równolegle opublikowany został także Ranking wg Grup Kryteriów Studiów, w którym oceniono 74 kierunki. Spośród głównych kryteriów, Politechnika Poznańska zajęła 1. miejsce pod względem innowacyjności, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego zajęła 2. miejsce pod względem potencjału naukowego, a Uniwersytet im. Adama Mickiewicza znalazł się na 3. miejscu pod względem prestiżu.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zajął także 4. miejsce wśród uczelni polskich w światowym rankingu U.S.News Best Global Universities 2024–2025.

Poznań uplasował się również na 4. miejscu w skali kraju w rankingu QS Best Student Cities 2025, prezentującym najatrakcyjniejsze miasta dla studentów.